Ordu’da Gezilecek 7 Yer

Ordu’da Gezilecek 7 Yer

‘’Ordu’nun dereleri’’ diye bahsi geçer ya türküde,derelerinin yanı sıra Ordu’da nereye gidilir,ne yapılır haydi keşfetmeye.. 🙂

 

1-Boztepe

Ordu gezisine başlamak için en güzel yerlerden biridir. Karadeniz’i tepeden görebileceğiniz Boztepe’ye teleferik ile çıkabilmektesiniz. Ordu – Boztepe teleferiği ile  Ordu sahilinden 509 metre yükseklikteki Boztepe’ye 5-7 dakika içinde ulaşılabiliyor. Teleferikten indikten sonra, Boztepe’den Karadeniz’e doğru bakıldığında, adeta tepeden denize doğru yuvarlanacakmış gibi hissediyor insan… 

 

 

 

 

2-Perşembe Yaylası

Ordu’nun Aybastı ilçesi yakınlarındaki 1500 metre rakımlı Perşembe yaylası ve yayladaki menderesler insanın nutkunun tutulmasına sebep olacak güzellikte. Hiçbir yapılaşmanın,hatta çalının bile bulunmadığı pürüzsüz güzellikte yemyeşil tepeler, tepe eteğindeki vadi yatağında daracık alanda kilometrelerce uzanan menderesler. Tek kelime ile görülmesi gereken yerlerden biri.

 


3-Ulugöl 

Ordu’nun en büyük gölü olan 1500 metre rakımlı Ulugöl, Gölköy ilçesinde yemyeşil ormanlar arasında, nefis bir doğa ortasında yer alıyor. Baharda ayrı güzel, sonbahar gelip kızıl örtüsüne büründüğünde bir başka güzel oluyor. Doğada huzur dolu vakit geçirip bol oksijenle ciğerlere bayram ettirecek bir yer…

4-Gaga Gölü

Ordu’nun Fatsa ilçesinde  fındık bahçeleri arasında yeşillikler içinde bir göl. Göçmen kuşların uçuş yolu üzerinde bulunan gölde yabani ördek, kaz, göl tavuğu gibi göçmen kuşları görülebilmekte. Göl 1. ve 3. derece doğal sit alanı olarak koruma altında. 

5-Fatsa Kabakdağ Köyü

Organik tarımla beraber ekoturizm çalışması olan tek köydür. 1877 Osmanlı – Rus savaşından sonra Batum civarından göç edenler tarafından kurulan köydür.Köyde 100’den fazla yöresel yemek çeşidi vardır. Organik tarım konusunda da başarılı olmuştur.Zengin bitki örtüsü, trekking parkurları, köye özgü yöresel halk oyunları ile turizmde öne çıkmaktadır.

6-Yasonburnu Yarımadası

Ordu’nun Perşembe ilçesine bağlı Çaytepe köyündedir. 1869 yılında yapılan kilisenin onarılarak ziyarete açılması ve aslına uygun çevre düzenlemesi ile turizm cazibe merkezi haline getirilmiştir. 
Karadeniz sahili boyunca üzerinde kilise bulunan tek yarımada olma özelliğini de taşımaktadır.

7-Bolaman Kalesi

Fatsa ilçesinin Bolaman kasabasında meşhur bir kaledir. Mevcut kale muhtemelen Pontus Rumlarında kalmıştır.Karadeniz Bölgesinin en özgün sivil mimarlık örneklerinden biridir. Kale şuanda restorasyonu tamamlanamadığından atıl durumdadır.

 

 

 

 

 

Sedalizm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir