Mabel Matiz’den Yeni Albüm: Maya

Mabel Matiz’den Yeni Albüm: Maya

Gerek tarzıyla, gerek hayata bakış açısıyla, gerekse de şarkılarının sıradışılığıyla bizi kendisine hayran bırakan Mabel Matiz, ZOOM şirketi adı altında çıkarttığı “Maya” albümünün adını 2007’de annesiyle çekilmiş bir fotoğrafı paylaşarak tanıttı ve altına bu notu düştü:

“Yeni albümüme annemin adını verdim. Olduğum şeyle, özle mutlu olabilmeyi denediğim, öğrendiğim zamanların şarkılarını yazdım. prodüktörlüğünü canım @sabisaltiel ile birlikte üstlendiğimiz ve sonbaharda yayınlanması planlanan 4. albümümün adı ‘MAYA’. Albümden yayınlanacak ilk single ise neredeyse bitmek üzere. Yakında çok eğleneceğiz (Fotoğraf 2007 senesinden. Annemlerle Sultanahmet’te buluşmuştuk. Uzattığım saçlarımı ilk kez görüp şok geçirmiş, epey söylenmişti. Fotoğraftaki halime ve bakışıma hep gülmüşümdür. İsyan mı ediyorum ne?”

İsmini Kumral Ada Mavi Tuna adlı kitaptaki Tuna karakterinin takma adından alan ve “çok sarhoş düşkün kimse” anlamına geldiğini öğrendiğimiz Mabel Matiz aslında diş hekimi. İstanbul Üniversitesi’ndeki lisans eğitiminin ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiş ve 2014’te buradaki eğitimini yarıda bırakmıştır.

2011’de çıkarttığı ilk albümü yılın en çok satan albümleri arasına girerek hayatımıza; “Arafta”, “Kül ve Hece”, “Filler ve Çimen” şarkılarıyla girdi ve yükselişe geçti. 2012 yılının ağustos ayında “Yaşım Çocuk” albümüyle önemli aranjörlerle çalışarak tekrar karşımıza çıkıp büyük beğeni toplamıştı. 2015 yılında “Gök Nerede” albümü ve ardından 2017 yılında “Ya Bu İşler Ne” single çalışmalarıyla tam olarak artık “Mabel Matiz tarzı”nı hayatımıza sokarak şarkıları dinler dinlemez onun olduğunu anlayacağımız kadar müzik zevkimizde yer edindi.

Şarkılarındaki derin anlamlar, yaptığı göndermeler, ruha ince dokunmalar tam olarak bahsettiğimiz “Mabel Matiz tarzı”nı tanımlıyor.

Hele ki Sıla ile birlikte yaptığı “Muhbir” düeti durup durup “Sorma ben inim inim inliyorum” diye yükselmemize sebep olmadı değil bir ara?

Son bebeği “Maya” albümüne gelecek olursak ise her ruh haline göre şarkı var albümde. “A canım” şarkısındaki müzik tınıları, “Fırtınadayım” ın sözleri, “Babamı Beklerken”deki sözlerin kalbe dokunuşu, “Mendilimde Kırmızım Var”, “Dualar Değişir” ve “Kalbime Azap”ta düet yaptığı sanatçılar gerçekten “durdu durdu ama senelerce dinlesek de bıkmayacağımız bir albüm olmuş” dedirtti. Pembe ve Yaban ise favorilerimiz arasında olan albümün incilerinden…

Hele ki sosyal medyada geyik konusu olmuş bir şarkısı var ki… Sarışın Değil ? Bir önceki Gök Nerede Albümündeki “Sarışın” şarkısıyla bir bağlantısı var mı bilinmez ama olsa da olmasa da -ki bizce var- sözleri biraz “sarışınını kaybedenler için” iç acıtıcı cinsten ?

Bizim favorilerimiz arasında olan şarkılar ;

-Fırtınadayım

-A Canım

-Mendilimde Kırmızım Var

-Sarmaşık

-Boyalı da Saçların

-Yaban

-Pembe

Melis SAÇU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir