Rastgele

Henry Ford ve T Modeli

cool

Sanayici Henry Ford 20. Yüzyılın başlarında yeni üretim teknikleri uygulamaya başladı. Bu uygulamalarıyla otomobilin popülerleşmesine yardımcı oldu.

Bu teknikler pahalı olmayan arabaların üretimini mümkün kılıyordu. Bunun sonucunda orta sınıf Amerikalılar da araba sahibi olabilecekti.Bu alanda uygulamaya koyulan önemli iki yenilik vardı. Otomatik montaj hattı ve günlük beş dolarlık ücret. Bu durum başta otomobil sanayi olmak üzere tüm Amerikan üretim sanayinde bir devrim yarattı. Bu gelişmeler sonucunda otomobil, kısa süre içerisinde Amerika’nın temek ulaşım aracı haline gelecektir.

Henry Ford, T Modeli’ni 1 Ekim 1908 Tarihinde Üretti

Piyasadaki ilk araba olmamasına rağmen en güvenilir ve en ucuz modeldi. Başlangıçta 850 dolar olan fiyatı 260 dolara kadar düşecek, giderek ucuzlayacaktı.

Ford son derece başarılı bir montaj hattı kullandı. Bu sayede araba fiyatlarını ucuz tutabiliyordu. T Modeli’nin tüm parçaları, her biri özel bir görevi yerine getiren işçilerin önüne geliyordu. Bu montaj hattı kullanılarak T Modeli’ni doksan üç dakika içerisinde üretmek mümkündü.

1908 yılında Amerika’da ortalama yıllık gelir 326 dolardı. O günün şartlarına göre 260 dolar araba fiyatı yüksek bir bedeldi. Ford, işçilerin günlük ücretini 5 dolara çıkardı sebebi ise arabalarına olan talebi arttırabilmekti. İşçilerinin aynı zamanda potansiyel müşteriler olduğunun farkındaydı.

Ford sonraki 20 yıl içerisinde 15 milyondan fazla T Model araba sattı. T Modeli’nin üretimi 1927 yılında durduruldu. Bununla birlikte diğer üreticiler Ford’un yenilikçi üretim tekniklerini kopyaladılar.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

10 Temmuz 2018, 11:05

Instagram’da Popüler Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Günümüzde zamanımızın yarısından fazlasını geçirdiğimiz sosyal medya uygulaması Instagram, 6 Ekim 2010 yılında hayatımıza girdi. Geriye dönüp baktığımızda kullanmaya başlayalı sadece 8 yıl oldu ama sanki ömür boyu bu uygulamayı kullanıyoruz gibi hissediyoruz. Hepimiz Instagram’a eklediğimiz fotoğrafların daha fazla kişiler tarafından beğenilmesini istiyoruz. Biz de sizler için PigmeLaf.com Sosyal İçerik...

Devamını Görüntüle