Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar!

Bugün Bayram Erken Kalkın Çocuklar!

Bu güzel günde; Pigmelaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak, günün anlam ve önemine ithafen Dünya’da sadece Türklere ait olmasıyla bilinen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutlamak ve bize bu bayramı ithaf eden Ulu Önder Atatürk’ü anarak bayramımızın tarihçesine değinmek istedik.

1920 yılında TBMM’nin açılmasıyla birlikte egemenliğin kayıtsız şartsız millete verilmesinden ötürü o günün bayram olarak ilan edilmesinden sonra 23 Nisan bayram olarak kutlanmaya başlamıştır. O gün Atatürk günün önemini şu sözlerle vurgulamıştır;

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

23 Nisanın Çocuk Bayramı oluşu yine TBMM’nin açılışıyla ilişkili olmasına rağmen, tamamen ayrı bir bayram olarak gelişmiş ve 1981 yılına kadar da öyle devam etmiştir. Başlangıcı ise günümüz Çocuk Esirgeme Kurumunun o zamanki adıyla Himaye-i Etfal Cemiyetinin 23 Nisan 1927’de o günü “Çocuk Bayramı” olarak duyurmasıyla  kabul edilir.

23 Nisan 1923’te kurum millî bayram için pullar bastırmış ve satmıştır. 23 Nisan 1924’te Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde “Bu gün Yavruların Rozet Bayramıdır” ibaresi yer alarak 23 Nisan 1926da da yine aynı gazetede “23 Nisan Türklerin Çocuk Günüdür” başlıklı bir yazı kaleme alınmış ve bu yazıda cemiyetin bu günü çocukların günü olmasını amaçladığını çalışarak doğru yolda olduğunu ve para kazanan herkesin bu gün cemiyete çocuklar için bağışta bulunması gerektiği vurgulanmıştır.

Bu bayramın kutlanışı 23 Nisan 1927’de ilk olarak çocuklara ve gençlere çok önem veren ve bu önemi “bugünün küçüğü yarının büyüğü” diye belirten Ulu Önder Atatürk’ün himayesinde başlamış, Cumhurbaşkanlığı Bandosu çocuklar için konser vermiş ve Ankara’da çocuk balosu düzenlettirmiştir. Günümüze kadar her yıl 23 Nisan’da ülkemize çeşitli ülkelerden çocuklar gelerek coşkuyla kutlanmıştır.

Biz Atatürk’ün çocukları olarak bize verilen bu bayramın değerinin bilincinde ve sorumluluğunda hep olacağımızın sözünü Ulu Önder Atatürk’e verirken, bize dünyada eşi olmayan bir bayramı her yıl kutlatma fırsatı verdiği için ona minnettar olduğumuzu söyleyerek, saygıyla anıyoruz. ??

Melis SAÇU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir