Yeteri Kadar Başarılı Olamamanızın 12 Sebebi

Yeteri Kadar Başarılı Olamamanızın 12 Sebebi

Çevrenizdeki insanlardan duyuyorsunuzdur, hatta yakın arkadaşlarınızdan bile. Çalışıyorum ama bir türlü başarılı olamıyorum. Çalışıyorum ama hep yerimde sayıyorum. Çalışıyorum ama bir türlü zengin olamadım.
Başarısızlığın birçok sebebi var. Tembellik ön sırada geliyor. Birçok kişi hayatının ne kadar sıradan ve sıkıcı olduğundan yakınıyor. Herkes başarılı olacak diye de bir kaide yok tabii, ama denemeden bilemeyiz. Sizin için araştırdık ve 12 sebep bulup yazdık.

1. Tembellik

Bunu söylemek biraz acımasız olabilir ama evet çok tembelsin. Başarılı insanlar canını dişine takıp çalışırken bir yerlere gelmeye çalışıyorlar. Tembelliğin kötü bir şey olduğunu söylemiyoruz ama zengin ve başarılı değilim diye de şikayet edip durma, durumu kabullen.

2. Korku

Korkuyorsun işte. Bu kadar basit söyleyebiliyorum. Ezik gibi görünmekten korkuyorsun. Aileniz ve çevrenizdekiler ne derler diye korkuyorsun. Her şeyden korkuyorsun. Bak ama şimdi eninde sonunda korkmayı bırak yada bırakma, kimse senin korkun yüzünden ikna etmeye çalışmıyor. Şöyle bir düşün, korkudan gelen bahanelerin yüzünden ileride seni neler bekliyor?

3. Olumsuzluk

Siz farkında değilsiniz belki ama, insanlarla yaptığınız iş birliğinde bazıları negatif olabilir (engelciler) Onlar kimse başarılı olmasın diye kan emici olabilirler. Onlardan hemen çok çabuk kurtulun! Çemberine başarılı insanlar al, onlar gibi olmayı istediğin insanlar.

4. Düşünmeyi Bırak

Analiz felci olduğuna dair bahse girerim. Ne yapabilirim yada ne yapmam gerekiyor diye beynini çok yoruyorsun. Yapanlar istediklerini alabiliyorlar, ve herkes ne istiyorsa alıyor. Analiz etmeyi bırak ve başla.

5. Amaç Yok

Hiçbir şey planlamıyorsun. İnanıyorsun ki bir yolla, bir şekilde, istediğin her şey tek tek oluverecek. Yani bir nevi “olayları akışına göre bırakıyorsun” ve öylece oturup bekliyorsun. Ateş etmek için hedeflere ihtiyacın var, yoksa yerinde sayıp durursun.

6. Onlar

“Onlar “ diye bir şey olmamalı. Senin yenilgini ve başarını kontrol eden insanlar olmamalı. Kendini daha iyi hissetmek için uydurduğun bir çözüm bu sadece, tabii sen çözüm olarak algılıyorsun. Gerçek şu ki sen, ve tek başına olarak hayatındaki başarıları ve her şeyini senin kontrol etmen gerekiyor. “Onları” suçlamak kolay değilmi?

7. X Faktörü

Yeterince güzel değilsen ya da güçlü bir kişiliğin yoksa başarılı olamazsın diye bir şey yok. “X” Faktörün mü yok? Aman bu ne kadar büyük bir bahaneymiş. Gerçek şu ki, iğrenç tipler, aptallar ve sıkıcı insanlar herkes gibi başarılı olabiliyorlar. Senin sorunun buna hala inanamıyor olman.

8. Zaman Harcamak

Sen tipik bir zaman harcayıcısın. Her gün saatlerce çalışkan olmamak için çalışıyorsun. Üretken olmayan şeyler için zaman harcıyorsun. Böyle yaparak her şeyi nasıl halledebileceksin? Ve böyle zaman harcayarak hedefine nasıl ulaşacaksın? Böyle olmaz. Eğer bu yolla devam edeceksen vazgeç daha iyi.

9. Sosyal Medya

Sosyal medyada çok vakit harcıyorsun. Çalışma zamanın belkide yarısını burada geçiriyorsun. İşin acı tarafı bunun farkında olman ama kendini bir türlü frenleyemiyorsun. Bu yüzden işlerini hiçbir zaman bitiremezsin bunu da biliyorsun değil mi?

10. Küçük Düşünmek

Çok küçük düşünüyorsun. Sürekli önündeki yılları düşüneceğine sadece bir kaç gün yada 1 haftayı düşünüyorsun. Böyle hiç bir yere varamazsın, böyle rehberlik edemezsin, anca takip edersin.

11. İstememek

Aslında başarılı olmak istemiyorsun. Sadece herkes gibi başarının hayalini kurmak istiyorsun. Ama içinden gelen bir ses amacına ulaşırsan olabilecek şeylerden korkuyorsun. Beynini korkuyla besliyorsun. Başarı değişimdir. Ve bu gerçekten kendini çok iyi hissettirir. O beynindeki budalalığın sesini kes.

12. İnanmamak

Olasılıklara inanmıyorsun. Toplum sana “bazı istisna insanlar istediklerini alır” diye seni inandırmaya çalışıyor. Eğer öyle inanmak istiyorsan seni durduran yok. Geri kalanımız sıranın başında olacağız çünkü biz inanıyoruz.

Neslihan Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir