Cumhuriyet’in Divası Müzeyyen Senar’dan Dinlemeye Doyamayacağınız 10 Şarkı

Cumhuriyet’in Divası Müzeyyen Senar’dan Dinlemeye Doyamayacağınız 10 Şarkı

Müzeyyen Senar 16 Temmuz 1918’de Bursa, Keles’te doğdu.

Müzeyyen Senar müzik eğitimine Anadolu Musiki Cemiyeti’nde başladı. Yeteneğiyle dikkat çeken Müzeyyen Senar Selahattin Pınar, Lem’i Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi dönemin önemli üstatlarından ders aldı.

İstanbul Radyosu’nda Kemal Niyazi Bey ile Perşembe günleri şarkı söylemeye başladı ve adını geniş kitlelere duyurdu. Bu programı dinleyenler arasında İstanbul’un en önemli müzikhollerinden birinin sahibi İbrahim Dervişzade de vardı. Gazinonun yaz sezonu yıldızlar programıına 1933 yılında Müzeyyen Senar da dahil oldu.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Müzeyyen Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Müzeyyen Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı.

Müzeyyen Senar yeteneği ve sesiyle Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türk Sanat Müziği hayranı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün dikkatini çekti. Atatürk’e okuduğu ilk şarkı olan ‘Mani Oluyor Halimi Takrire Hicabım / Üzme Yetişir Üzme Firakınla Harabım’ı 1936 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda okudu.

1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda son sahne konserlerini verdi.

1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen gecede 73. sanat yılını sanatçı dostlarıyla birlikte kutladı. Sahneye Tarkan, Ajda Pekkan gibi sanatçılarla sahneye çıktı.

26 Eylül 2006’da İzmir’deki evinde fenalaşan Senar’ın vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı ve hayati tehlikesi olmadığı belirtildi.

24 Şubat 2008’de Müzeyyen Senar’ın sesini kaybettiğini kızı Feraye açıkladı.

30 Ekim 2009’da Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar isimli sergi Bülent Ersoy tarafından açıldı.Sergide Müzeyyen Senar’ın sanat yaşamından fotoğraflar yer alıyordu.

8 Şubat 2015 tarihinde zatürre dolayısıyla tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 97 yalında hayatını kaybetti.

1-Bir İhtimal Daha Var

2-Elbet Bir Gün Buluşacağız

3-Gamzedeyim Deva Bulmam

4-Ormancı

5-Fikrimin İnce Gülü

https://www.youtube.com/watch?v=6nIrD0ykurE

6-Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine

7-Agora Meyhanesi

8-Sevmekten Kim Usanır

9-Söyleyemem Derdimi

10-Rüzgar Kırdı Dalımı

Kbuse

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir