The Walking Dead’deki En Sarsıcı 18 Ölüm

The Walking Dead’deki En Sarsıcı 18 Ölüm

Türk dizileri izleyen seyircilerden sıkça duyduğumuz olmazsa olmaz söz “O başrol ölemez!” cümlesidir. Çünkü gerçekten de öyledir başrol isterse uçurumdan düşsün, bomba patlasın, çatıdan düşsün ama her seferinde tuhaf bir şekilde oradan sağ kurtulmayı başarır. Bu yüzden başına ne gelirse gelsin heyecan uyandırmaz insanda çünkü nasıl olsa kurtulacağını biliriz. Neyse ki yabancı dizilerde bu tabu çoktan yıkıldı. The Walking Dead dizisinde kimlere “Yok ya bu ölmez, imkansız,” dedim de öldü yeri geldi öldüğüne sevindiğim karakter oldu yeri geldi çok ağladığım oldu ama tüm ölümlerin ortak noktası etkileyici olmasıydı.

Hadi gelin bu ölümlere beraber göz atalım yalnız sizi şimdiden uyarıyorum ağır derecede spoiler içerir :

Amy

The Walking Dead’de ilk olarak bizi en çok üzen kayıp şüphesiz Andrea’nın kardeşi Amy’nin ölümüydü. Bizim ekip ateş başında keyiflice sohbet ederken sürüyle gelen aylakların saldırısına ilk Amy maruz kalmıştı. Kolundan ve boynundan kötü bir şekilde ısırılmıştı ve artık kurtarılması imkansızdı. Ablası Andrea bütün gece kardeşinin cesedinin başında bekledi ve aylağa dönüştüğü an kafasına sıktı. Bu olaydan sonra Andrea uzun bir süre toparlanamadı.

Merle

Merle sürekli yanlışlar yaptığı ve kötülerin yanında olduğu için çoğu kişi tarafından hiç sevilmedi hatta nefret edildi ama ölümü Daryl’i yıktı haliyle bizi de fazlasıyla üzdü. Abisini zombi olarak gören Daryl gözyaşlarını tutamadı ve onu öldürmek zorunda kaldı.

Sophia

Bir zombi dizisinde ağlamak mümkün mü? Evet, kesinlikle mümkün. Bu sahnede hüngür hüngür ağladığımı bilirim. Neredeyse bir sezon boyunca grup Sophia’yı aramak zorunda kaldı ve bundan zaman zaman çok sıkıldık. Yine de böyle bir sonu kimse beklemiyordu. Bizimkilerin aylak dolu ahırı açtıklarında içlerinde Sophia’nın da olabileceği hiç akıllarına gelmemişti. Herkes şokta, annesi Carol dağıldı, Carl arkadaşına ağlıyor Rick ise grubun reisi olarak mecburen Sophia’yı öldürmek zorunda kalıyor ve bölüm öyle bitiyor.

Shane

Dizinin ilk kötü adamı. En iyi arkadaşına ihanet edip yokluğunda karısıyla birlikte olan Shane şüphesiz The Walking Dead’de en nefret edilen karakterlerinden biriydi. Hırsının kurbanı oldu ve Rick’e kurduğu tuzakta kendi can verdi. Önce Rick tarafından bıçaklandı sonra aylak olarak geri döndüğünde ise Carl’in kurşunuyla tamamen aramızdan ayrıldı.

Dale

Grubun ilk akıl danışmanı. Fikirlerinin sonuna kadar arkasındaydı ve yardımseverdi. Andrea’yı intihardan o caydırmıştı. Ölümü beklenmedik bir anda oldu ve hepimizi üzdü. Ama en çok da Carl’e öfkelendik çünkü onun öldürmediği aylak Dale’in karnını parçaladı. Aylağa dönüşmemesi için acılarına son vermek isteyen Rick silahı Dale’e doğrultur ama yapamaz. Silahı elinden alan Daryl yaşlı adama « Sorry brother. » (Üzgünüm kardeşim.) diyerek sıkar.

Lori

Rahmetliyi nasıl bilirdiniz diye sorarsanız kesinlikle sevmezdim, tahammül bile edemezdim. Neyi ve kimi istediğini bilmeyen dengesizin tekiydi. Rick’e iyi bir eş veya Carl’a iyi bir anne değildi benim gözümde ama ölümüne yine de çok üzüldüm ve ağladım. Hapishanedeki aylak saldırısı esnasında sancıları başladı ve bebeğin doğması için ne gerekiyorsa yapılmasını istedi. Maggie boydan boya karnını keserek bebeği cıkardı ama Lori acıya dayanamadı Carl ise zombiye dönüşmemesi için annesinin kafasına sıkmak zorunda kaldı.

En üzücüsü ise aylaklardan birine meze olup ondan geriye bir ceset bile kalmamasıydı. Rick kahroldu Carl mahvoldu ama neyse ki o kötü andan bir mucize geride kaldi: Judith.

Andrea

Yeri geldi sevdik yeri geldi sövdük ama inkar edilemez bir gerçek var ki Andrea bu dizinin en güçlü kadınlarından biriydi. Çoğumuz Vali’nin yanında olduğu icin ona çok kızdık ama hatasını canıyla ödemesi üzücü oldu. Vali onu aylağa dönüşmek üzere olan biriyle aynı odaya kapattı. Andrea aylağı öldürebildi ama kaçınılmaz son gerçekleşti: ısırılmıştı. Zombiye dönüşmemek için kendini öldürdü.

Hershell

Ak sakallı dedemizdi o bizim, nasıl kıydın zalim Vali 🙁

Bu kötülük ve vahşet dolu dünya için fazla iyiydi çok yaşamayacağı belliydi özellikle bacağı kesildikten sonra ama biz onu çok sevmiştik. Rick’in akıl hocası, hastalara çok iyi bir doktor ve kızlarına örnek bir babaydı. Seni unutmayacağız Hershell reis.

Vali

Ölmesini dört gözle beklediğimiz acımasız adam. Gruptakilere türlü işkenceler yaptı, çoğu kişinin ölümüne sebep oldu The Walking Dead tarihinin en kötü adamlarından biriydi. Hershell’i öldürdükten sonra savaşı başlatan Vali Rick’i az daha öldürecekken Michonne katanasıyla delip geçiyor Vali’yi ama asıl öldürücü darbe kızını Vali yüzünden kaybeden Lily’den geliyor ve ona ateş ediyor.

Lizzie ve Mika

Her çocuk maalesef Carl gibi güçlü olamıyor. Düşünsenize daha çocuksunuz ve dünyanın düzeni bozuluyor her yerde aylaklar var ve sürekli ölümle dip dibesiniz. Sevdiklerinizi kaybediyorsunuz, elinize silah veriyorlar ve size yaşamak için savaşmak zorunda olduğunuzu söylüyorlar. Buna yetişkinler bile dayanamazken çocukların psikolojisinin bozulmaması imkansız. Bunun en iyi örneği ise Lizzie. Dizinin şüphesiz en üzücü ve en rahatsız edici ölümü onlarınki oldu. Lizzie zombilerin kötü olduklarına inanmak istemiyordu ve onlarla oyun bile oynuyordu. Kardeşi Mika’yı zombiye dönüşmesi için öldürüyor ve sıra Judith’e gelecekken neyse ki Carol geliyor ve Lizzie’yi öldürmek zorunda kalıyor. Bu sahneden geriye kalan tek etkileyici replik ise « Look at the flowers » (Çiçeklere bak) » oluyor.

Beth

The Walking Dead’de ki en gereksiz karakter sence kim diye sorarsanız şüphesiz Beth derdim. Ne işe yaradığı belli olmayan boşa vakit kaybettiren bir karakterdi. Ölümü de varlığı kadar saçma oldu. Tutsak olduğu yerden kurtulmuştu ama o kaçıp sevineceğine düşmanına dayılandı kafasına da kurşunu yedi çokta iyi oldu. Darısı diğer gereksizlerin başına.

Noah

En dehşet verici, en korkunç ölümün sahibi. Hiç ama hiç hak etmedi bunu ama bir geri zekalının hatası yüzünden feci şekilde can verdi. Glenn ise ölümünü çaresizce izlemek zorunda kaldı.

Jessie, Ron ve Sam

Yine izlemesi zor bir sahne ve yine çocuklar. Sam yaşından dolayı zayıf bir halkaydı eninde sonunda bir yerde patlak vereceği kesindi ama keşke bunu en olmadık yerde yapmasaydı. Zombi dolu bir yerde ağlanıp sızlanmaya başlarsan dikkat çekeceğin belli bir şey çocuğum sen kaşındın.

Annesi Jessie de kaçmak yerine oğlunun zombilere yem olmasını izlerken diğer aylaklar tarafından ısırılıyor. Bunlara şahit olan Ron ise sinirini Rick’ten çıkarmak isterken Carl’ı gözünden vuruyor.

Bu dizide kimse kimseye acımıyor acıyamıyor herkes canının ve sevdiklerinin derdinde. Michonne’un genç bir çocuğu öldürmesi her ne kadar kulağa acımasız gelse de bu gerekliydi. Ron tehlikeliydi hem Carl’ı gözünden etti hem Rick’i öldürmek istedi. Michonne’un katanasıyla maalesef o da tanışmak zorunda kaldı.

Glenn ve Abraham

Negan hayatımıza girer girmez grubun en etkili elemanlarından ikisini öldürdü haliyle çoğumuzun nefretini kazandı. « Lucille » adını verdiği beyzbol sopasıyla Glenn ve Abraham’i bütün grubun önünde acımasızca öldürdü. Abraham için fazla üzülmemiş olsam da Glenn’in ölümü beni yıktı. Dizinin en sevilen karakterlerinden biriydi hiç hak etmemişti böyle bir sonu, üstelik Maggie’nin gözlerinin önünde. Son sözleri ise « Maggie seni bulacağım. » oldu.

Evet, sayın seyirciler şimdilik bu kadar ama elbette bu liste daha uzar gider senaristlerimize güveniyorum malum öldürmeden duramıyorlar.

Deniz Mrc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir