Murat Menteş’ten Hollywood Dışı 75 Süper Film Tavsiyesi

Murat Menteş’ten Hollywood Dışı 75 Süper Film Tavsiyesi

Kitaplarını büyük bir beğeniyle okuduğumuz, ülkenin en iyi yazarlarından Murat Menteş yıllar önce ”Yumuşak Güç Film Festivali” adında Yeni Şafak’ta bir yazı yayımlamış ve 75 tane Hollywood dışı film tavsiyesinde bulunmuştu. Birbirinden güzel filmlerin bulunduğu o yazıyı içerik haline getirdik, işte o şahane filmler;

1- I Kina spiser de hunde (1999) – Danimarka

Bir bankada sıradan bir memur olarak çalışan Arvid, aniden silahla içeri girip bankayı soymaya kalkan bir hırsızı bayıltıp soygunu önler ve kahraman olur. Ancak iki gün sonra hırsızın karısı, evine gelip onu azarlar. Çünkü kocası -yani hırsız- aslında çok iyi biridir ve tüp bebek yapmak için, sadece ihtiyaçları olan parayı bankadan çalmak istemiştir. Kadının durumuna çok üzülen Arvin, azılı bir suçlu olan ağabeyi ile beraber, bir para nakil aracını soyar. Başarılı geçen bu soygun, onların ilk işleri olur. Artık soygunlardan ellerine geçen paraları, aynı Robin Hood hikayesindeki gibi ihtiyaç duyan kişilere dağıtmaya başlarlar. Derken işler tersine döner ve bir soygun sırasında ölümle burun buruna gelirler…

2. Blinkende lygter (2000) – Danimarka

Kopenhag’da yaşayan dört arkadaş, bir gangsteri dolandırırlar ve ondan çaldıkları 4 milyon kromla Barcelona’ya kaçmaya karar verirler. Ancak yolculuk sırasında arabaları bozulur ve kırsalda bulunan eski bir eve sığınırlar. Bir süre bu evde saklanmaya karar veren bu dört eski dost kendilerini geçmişleriyle yüzleşecekleri ve mutlu olmak için neye ihtiyaçları olduğunu keşfedecekleri bir süreç içinde bulurlar.

3. De grønne slagtere (2003)– Danimarka

Svend ve Bjarne, Holger’ın kasap dükkanında çalışmaktadırlar. Bağımsızlıklarını ilan ederek kendi kasap dükkanlarını açan bu ikili, ilk günün sonunda hiç satış yapamaz. Svend, dükkana tamirat için gelen elektrikçiyi akşam soğuk hava deposunda unutunca ertesi günü elektrikçinin donmuş cesediyle karşılaşır ve ne yapacağını şaşırır. Dükkana gelen eski patron Holger’a cesetten bir parçayı satar ve bir anda kaderleri değişir. Svend ve Bjarne’nin etleri çok tutmuştur. Müşteriler dükkana akın etmeye başlarlar. Başarının tadını alan Svend, elektrikçinin eti bitince insanları öldürmeye devam eder.

4. Brødre (2004) – Danimarka

İki zıt kardeş, başarılı subay ve aile babası Michael ile serseri Jannik’in yolları, Michael Birleşmiş Milletler Barış Gücü ile Afganistan’a yollanınca ayrılır. Afganistan’dan gelen haberler kesilip Michael’ın öldüğü kabul edilince Jannik ile Michael’ın eşi, tesellilerle başlayan tehlikeli bir yakınlaşmanın içine girerler.

5.Mørke (2005)– Danimarka

Eşi Nina ile beraber gazetecilik yapan Jacob’u kardeşi Julie ve annesi ziyarete gelir. Daha önce intihar teşebbüsünde bulunmuş olan Julie, abisini sevgilisi ile tanıştırır ve evlilik kararı aldığını açıklar. Jacob bu evliliğe onay verir. Aile bireyleri Julie’nin intihar düşüncesinden vazgeçmiş olduğunu görüp evliliğe adım atmasını mutlulukla karşılarlar. Ancak işler düşündükleri gibi değildir; Julie, düğün gecesi yaşamına son verir ve Jacob bunu araştırmaya başlayınca çarpıcı gerçeklere ulaşır.

6.Adam’s Apples (2005) – Danimarka

Hapisten yeni çıkan neo-nazi Adam, topluma hizmet etmek üzere papaz Ivan’ın yanına gönderilir. Ivan ona kilisenin önündeki elma ağacının meyveleriyle bir elmalı kek pişirme görevi verir. Bu arada elmalar kuşların, solucanların ve şimşeklerin saldırısına uğrar. Ivan, Şeytan tarafından sınandıklarına inanır. Adam ise Tanrı tarafından sınandıklarını düşünmektedir, çünkü belki de kötülük diye bir şey yoktur.

7. Hævnen (2010)– Danimarka

Anton, Danimarka’nın refah düzeyi yüksek şehirlerinden birinde oturan ve Afrikalı göçmenlere evsahipliği yaptığı işine trenle gidip gelen bir doktordur. Bu birbirinden son derece farklı iki dünya arasında sıkışan Anton ve ailesi, kendilerini intikamla bağışlama arasında seçimi zor bir ikilemde, anlaşmazlıklarla dolu zıt kavramlarlarla karşı karşıyayken bulurlar. İki çocuk sahibi Anton ve Marianne çifti boşanma arifesinde ayrı yaşıyorlardır. En büyük oğulları olan Elias, okuduğu okulda serseriler tarafından rahatsız ediliyordur. Babasıyla birlikte Londra’dan buraya taşınan yeni çocuk Christian Elias’ı bu durumdan koruyacaktır. Annesi kanserden ölen Christian ise halen bu acının üzüntüsünü yaşamaktadır…

En İyi Yabancı Film Dalı’nda Oscar Ödülü‘ne sahip filmin yönetmen koltuğunda bol ödüllü kadın yönetmen Susanne Bier bulunuyor.

8. Kærlighed på film (2007)– Danimarka

Evli ve iki çocuk babası olan adli tıp fotoğrafçısı Jonas mutlu olsa da hayatında bazı şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Bir gün Julia adlı genç bir kadının araba kazasına tanık olur. Suçluluk duygusuyla, ağır yaralı kadını hastanede ziyaret eder ve orada Julia’nın ailesi onu kızlarının Güneydoğu Asya’da tanıştığı erkek arkadaşı Sebastian zanneder… Genç kadın yarı kör ve hafızası hasar görmüş halde kendine geldiğinde Jonas, Sebastian rolünü oynamaya devam eder. Bir yandan Julia’yla bir yandan da kendi ailesiyle ikili bir hayat yaşamaya başlar.

9.Vikaren (2007)-Danimarka

Altıncı sınıflara yeni bir yedek öğretmen gelir. Yeni öğretmen çok hırslı bir kadındır ve tüm sınıfı uluslararası bir yarışma için hazırlar. Ancak bu yedek öğretmenin sıra dışı yetileri vardır. Görünüşe bakılırsa öğretmen çocukların aklını okuyabilmekte ve sınıfta öğrencilerle birlikte iken kötü yüzünü göstermektedir.

10.Fri os fra det onde (2009)– Danimarka

Sarhoş kamyon şoförü Lars kendi kasabasından bir kadına çarpıp suçu orada yaşayan Bosnalı mültecinin üstüne atınca, küçük kasaba karışır. Lars’ın erkek kardeşi Johannes mülteci adamı korumaya alır. Bunun üzerine başını Lars’ın çektiği kararlı ve sarhoş bir güruh, yanlarında bir tüfek ve sınırsız bir öfkeyle Johannes’in evine doğru yola çıkar..

11. Flugten (2009) – Danimarka

Afganistan’da bir terör örgütü tarafından kaçırılan Danimarkalı bir gazetecinin; Danimarka’nın askeri birliklerini Afganistan’dan geri çekmemesi durumunda ölüm tehdidiyle karşı karşıya kalması..

12.Frygtelig lykkelig (2008)-Danimarka

İki paralel dünyada geçen fantazmatik bir film olan Franklyn’de, kendini kaybetmiş dört insanın kesişen hikayesi anlatılıyor. Güzeller güzeli Emilia, ölüm mevzusuna kafayı takmış alımlı bir sanat talebesidir. Günümüz Londra’sı ve gelecekteki Meanwhile isimli düşi metropolde geçen öyküde, Londra’da oğlunu arayan Körfez Savaşı gazisi Esser, sokaklarda intikam peşinde dolanan maskeli dedektif Preest, ölüm üzerine eserler üreten sanat talebesi Emilia ve devasizce gerçek aşkı arayan otuzlu yaşlardaki Milo’nun yaşamları, bir kurşun sonucu yaşanan patlamayla tamamen değişiyor.

13.Kandidaten (2008)-Danimarka

Genç bir avukat olan Jonas’ın yine avukat olan babası kaza süsü verilerek öldürülmüştür. Jonas, babasının ölümündeki sırrı araştırırken, başına gelmedik olay kalmaz. Sonundaysa hiç ummadığı bir komploya kurban gittiğini öğrenmek, Jonas’ı iyice şaşırtır.Fakat jonas’ın da bir planı vardır.

14. ID:A (2011)– Danimarka

Adını, geçmişini, hangi sebeple orada olduğunu en ufak şekilde bile hatırlamayan Ida, nehir kenarında uyanır. Tamamen yabancı gelen bu yerde ne işi vardır? Çantasındaki para nedir? Hangi ülkenin vatandaşıdır?

Aliena hayatı ve geçmişiyle ilgili hiç bir ayrıntıyı hatırlamamakta hatta ismini bile hatırlamamaktadır. Anlam veremediği bir şekilde bir gün nehir kenarında uyanır. Hiç bir şeye anlam veremeyen kadın, neden bu tamamen yabancı olduğu yere geldiğini bilmemektedir. Bavulunda para bulunmaktadır ve ne yapacağını bilemez…

15.Kongekabale (2004)-Danimarka

Nikolaj Arcel’in ilk filmi Kralın Oyunu, bir gazetecinin Danimarka başbakanı ile ilgili bir entrikayı açığa çıkarmaya yönelik ümitsiz mücadelesini ve genel seçim öncesi iktidar partisindeki güç savaşını merkez alan bir siyasi gerilim.

16.El día de la bestia (1995)-İspanya

İspanyol sinemasının kült yönetmeni Álex de la Iglesia’nın 1995 tarihli filmi, kehanetlerin bir bir gerçekleştiğini fark eden bask bir rahibin, şeytanın Noel’de dünyaya ineceğini fark etmesi ve onu durdurmak için harekete geçmesi üzerine kurulu…Rahibin şeytanı bulmak için seçtiği yol ise filmi benzerlerinden keskin çizgilerle ayıracak cinsten: Yapacağı kötülüklerle günahlarını çoğaltıp karanlığın efendisine ulaşmak!

17. La comunidad (2000)-İspanya

Julia, 40 yaşlarındadır ve emlakçılık yapan bir adamın yanında ev satmaya çalışmaktadır. Satmaya çalıştığı apartmanlardan birinde ölü bir adam ve 300 milyon Peso bulmasının ardından, kendi patronunun çevresinde birlik olmuş, olağan dışı apartman sakinlerinin kızgınlığına karşı koymaktan başka çaresi kalmamıştır. Kara mizah şüpheyle başlayıp şiddete dönüşür…

18. Crimen ferpecto (2004) -İspanya

Büyük bir alışveriş mağazasında satış görevlisi olan Rafael hem işinde çok iyidir hem de mağazada çalışan güzel kadınlar arasında oldukça popülerdir. Büyük hedefleri vardır ve en önde geleni de çalıştığı mağazanın müdürü olmaktır. Fakat bu yarışta çok sıkı bir takipçisi vardır, Don Antonio. Aralarındaki rekabet kızıştıkça birbirlerine karşı tavırları da gittikçe sertleşmektedir. Derken yine böyle kavgaya tutuştukları bir sırada Rafael istemeden Don Antonio’nun ölümüne sebep olur. Tüm hayatının mahvolduğuna kesinlikle emindir artık ve bundan kurtulmanın tek yolu cinayeti saklamaktır. Ama maalesef olayın bir şahidi vardır, mağazanın en çirkin kadını Lourdes! Ve onun da Rafael’le ilgili bazı planları vardır..

19.Balada triste de trompeta (2010)-İspanya

1937 yılında İspanyol sivil savaşının ortasında, sirkte çalışan mutlu bir palyaçonun performansı askerler tarafından kesilir. Onun kostümü üzerindeyken ulusal askerlere karşı bıçağını çıkarır ve tek başına birliği alt eder. 1973 yılında Franco rejiminin sonlarındadır. Palyaçonun oğlu Javier, babasının yolundan ilerlemeyi hayal ederken hayatı boyunca çok fazla trajediye şahit olduğundan dolayı yalnızca basit bir komedi palyaçosu olmasın ötesinde üzgün bir palyaço rolüne bürünmüştür. Javier, tuhaf karakterlerle arkadaşlık kuracağı ir sirkte üzgün palyaço olarak çalışmaya başlar. Sirkteki mutlu palyaço olan Sergio tarafından taciz edilmeye ve aşağılanmaya başlar. Javier için bu sirk aynı zamanda Sergio’nin eşi olan göz kamaştırıcı akrobat Natalia tanıştığı yerdir. Javier, Natalia’ya derni bir aşk ile bağlanır ve Segio’nun bastırılamayan kıskançlığı, zalimliği ve vahşiliğinden onu kurtarmaya çalışır. Natalia Javier’a olan çekimi ie Segio’ya olan arzusu arasında kalır.

20. Los cronocrímenes (2007)-İspanya

Hector karısıyla birlikte yeni evlerine taşındığı gün inanılmaz bir olay yaşar. Elinde dürbünü çevreyi gözetlerken ormanda çıplak bir kadın görür, çaktırmadan yanına gider fakat bu esnada gizemli bir adam tarafından bıçaklanır.  Aynı adamdan kaçarken garip bir mekana ve mekanda yer alan bir aletin içine sığınır. Fakat bu kaçış onun zamanda geriye gitmesine neden olacaktır. Hector zamanda geriye gidince bir anda 2. Hector durumuna düşer. Eski hayatına devam etmek için orijinalini öldürmesi gerekmektedir. Bu arada Hector’ların sayısı artar.

21.Palabras encadenadas (2003)-İspanya

Bu kelime oyunu ise öldüren cinsten! Kendinizi elleriniz, ayaklarınız ve ağzınız bağlı bir şekilde, bir bodrum katında bulsaydınız ve oradan kurtulmak için tek şansınız size sunulan kelime oyununu kazanmak olsaydı ne yapardınız? İşi, insanların psikolojilerini okumak olan psikiyatrist Laura, kendi çektiği bir videoda seri katil olduğunu itiraf eden Ramon adlı bir adam tarafından kaçırılacak ve ikili arasında hem kendilerini hem de izleyicileri içine çekecek olan bir kedi-fare oyunu, şüphesi bol bir akıl oyunu başlayacaktır.

22.Mientras duermes (2011)– İspanya

Barcelona’da apartman görevlisi olarak çalışan Cesar, işi gereği her daire sakininin özel hayatına tanıklık etmektedir. Hayatı seven, neşeli bir kadın olan Clara ise özellikle ilgisini çekmektedir. Ama hayat olumlu bakan bu cana yakın hali Clara’nın başına hiç beklenmedik belalar açacaktır. Zira Cesar başka insanlara acı çektirerek tatmin olan bir psikopattır ve çevresinde en dayanamadığı şey mutlu insanlardır!

23.Celda 211 (2009) – İspanya

Juan gardiyan olmak üzeredir. İşe bir gün erken gelir. İki meslektaşı ona hapishaneyi gezdirirken, birdenbire tavandan düşen bir parçanın çarpmasıyla bayılır. Gardiyanlar onu ayıltmak için 211 numaralı boş hücreye götürür. Juan bilinci kapalı halde hücrede yatarken hapishanede bir ayaklanma patlak verir. Ayıldığında güç bir durumla karşı karşıyadır: Hayatta kalmak için mahkûm rolü oynamak zorundadır.

24. La habitación de Fermat (2007)– İspanya

Dört şansız matematik uzmanı adeta kabir azabına tutulmuşlardır. Zira birbirini hiç tanımayan bu dört zeki genç, eksantirik özelliklere sahip tuhaf biri tarafından büyük bir bulmacayı çözmeleri için gizemli bir mekana davet edilir. Orada uzmanları kötü bir sürpriz beklemektedir. Kendilerine yöneltilen soruları zamanında ve doğru olarak çözemezlerse, içinde bulundukları oda bir anda ölüm tuzağına dönüşecektir. Bu yetmiyormuş gibi bir büyük sorunsal ile daha karşı karşıya kalırlar. Kendilerini buraya getiren sebep ve aralarındaki ilişkiyi çözmeden kurtuluşları yoktur.

25.El rey de la montaña (2007) -İspanya

Talihsiz Quim’in başına bela olan musibetler bitmek bilmez. Çünkü hem Bea ismindeki yabancı kadın cüzdanını çalmıştır, hem onun peşinden koşarken bilinmedik diyarlardan üstlerine yağmur gibi mermi yağar hem de Bea ile ormanın derinliklerinde ayrılmaz bir ikili haline gelmek zorunda kalacaktır! Film, arabasıyla yola çıkmış olan Quim’in, şehirden uzak bir yerleşim yerinde durmasıyla açılıyor. Burada tanıştığı Bea ismindeki kadının cüzdanını çalmasını ardından ormanlık alana koşan Quim’e birileri ateş etmeye başlamıştır. Ormanlık alanda tek başlarına kalan Bea ve Quim nerede oldukları belli olmayan silahlı kişilerin hedefi haline gelirler. Ormanda kaybolan ikili, kimden kaçtıklarını ve nereye kaçacaklarını bilmeden git gide çaresiz bir durumun içine sürükleneceklerdir.

26.Tres días (2008) – İspanya

Gezegeni yok edebilecek bir meteorun dünyaya varışına sadece 72 saat vardır ve dünyadaki insanlar bunu öğrenirler.

27.La noche de los girasoles (2006)– İspanya

Pedro ile Esteban dağdaki bir mağarayı inceleyen iki uzmandır. Mağaradan çıktıklarında Esteban’ın onları dağın eteğinde bekleyen sevgilisi Gabi’yi dehşet içinde bulurlar.

29.Joheunnom nabbeunnom isanghannom(2008) – Güney Kore

1930’larda Mançurya Çölü’nde geçen film, Koreli üç haydutun hikayesini anlatıyor. Tesadüfen bir trende yolları kesişen insan avcısı Do-won, çete lideri Chang-yi ve tren soyguncusu Tae-goo, Tae-goo’nun trende bulduğu haritadaki yerin peşine düşerler. Bu süreçte maceradan maceraya atılan üçlü için haritadaki yere ulaşmak kolay olmayacağı gibi yolda da Japon Ordusu ve Çinli ve Rus haydutlara karşı da mücadele etmek zorunda kalacaklardır.

30.Ang-ma-reul bo-at-da (2010)– Güney Kore

Kyung-chul sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. O kadar vahşi ve acımasızdır kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor, bir sonraki adımı tahmin edilemez bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir. Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon’u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir… Canavarı engellemek için kendisi bir canavara dönüşmeye hazırdır…

31.Ajeossi (2010) – Güney Kore

Eski bir özel ajan olan CHA Tae-sik’in dış dünya ile tek bağlantısı yakınlarda yaşayan küçük bir kız, So-mi’dir. So-mi’nin annesi Hyjeong bir uyuşturucu kaçaklığı çetesinden uyuşturucu çalar ve Tae-sik’e haber vermeden malları onun evinde saklar. Bunu öğrenen çete liderleri Hyo-jeong ve So-mi’yi kaçırırlar. Tae-sik’i hafife alan çete lideri kardeşler, kendileri için bir teslimat yapması karşılığında Hyo-Jeong ile So-mi’yi serbest bırakacaklarına dair söz verirler. Uzun uzun düşündükten sonra Tae-sik, So-mi’yi kurtarmak için dünyayla yüzleşmeye karar verir. Bu arada Hyo-jeong’un bağırsakları çıkarılmış cesedi bulunur ve Tae-sik, So-mi’nin hayatının da tehlikede olabileceğinin farkına varır. Süreç içinde uyuşturucu halkasının kaçırılan çocuklar etrafında döndüğünü keşfeder. Kardeşlerin uyuşturucuyu yerleştirmek için çocukların iç organlarını çıkardıkları bir fabrikaya baskın yapan Tae-sik bir çocuğu ameliyattan hemen önce kurtarır ve So-mi’nin ölmüş olabileceği ihtimali ile deliye döner. Tae-sik hayatını tehlikeye atarak Man-sik ve Jon-sik kardeşlerle bir savaşa hazırlanır.

3 Idiots (2009)– Hindistan

3 İdiots filmi 3 aylak öğrencinin Hindistandaki en iyi mühendislik okuluna başlamalarını ve okul boyunca yaptıklarını konu almakta. Filmde eğitim sistemin daima bir yarış üzerine kurulu olduğuna ve herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan 1 öğrenci ve en yakın 2 arkadaşının bu yarış sisteminin karşısında yaptıklarına değiniliyor. Başlarından geçenler olaylar, hayattan aslında ne bekledikleri. Ranço karakterinde Aamir Khan’ın başrol oynadığı film dram, komedinin yanı sıra birçok ilk ve ortaöğretim kurumunda ders niteliğinde verilebilecek eğitici bir film etkiside taşımaktadır.

33.Enthiran (2010) – Hindistan

Dr. Vasi çok güçlü bir robot icat eder. Chitti ismini verdiği bu robot, kendi görüntüsündedir. Robotu kabul etmesi gereken bilimsel kuruluş AIRD, duygularının olmayışından ve mantıklı kararlar veremediğinden dolayı Chitti’yi reddeder. Ani bir şimşek çakması sonucu, robotun duyguları uyanır ve Chitti, insanların dünyasına katılmaya hazır gibi görünür. Daha sonra, Chitti, Dr. Vasi’nin nişanlısı Sana’ya (Aishwarya Rai) aşık olur ve yaratıcısına ters düşer.

34.I rymden finns inga känslor (2010) – İsveç

Kız arkadaşından ayrılan Sam depresyona girer. Onu neşelendirmek ve biraz olsun normal hayata döndürmek için erkek kardeşi Simon, Sam’e hayat dolu, yeni bir kız arkadaş bulmaya karar verir. Fakat kendi Asperger sendromu zor başa çıkan Simon için şimdiye kadar kendisine hep göz kulak olmuş olan Sam’e yardım etmek sandığından daha da meşakatli bir süreç olacaktır. Zira Simon, rahatsızlığından dolayı belirli bir düzen içerisinde yaşamını sürdürmeli ve aynı takvim, aynı yemek ve aynı kıyafet gibi günlük adımları takip etmelidir. Bu hayat içerisinde psikolojisi alt üst olan Sam’e ne olursa olsun yardım etmeye de kararlıdır…

35.Zozo (2005) – İsveç

Lübnanlı bir çocuk savaş sırasında ailesinden ayrılır ve Beyrut’ta bulur kendisini. Çocuk dünyası tüm acılara inat naifliğini koruyan bir alandır. Bu yüzden ailesini yitirdiği halde umutlarına sahip çıkarak İsviçre’ye doğru yola koyularak büyük anne ve büyük babasına ulaşır. Varoluş mücadelesi vermek zorunda kalacağı bu ülkede çocukluğunun naifliğini giderek yitirmek zorunda kalacaktır çünkü öteki konumundadır orada. Yeni bir lisan, yeni arkadaşlar ve uyum büyük bir meseledir. Yine de kendi değerlerinden vazgeçmemeye özen gösterir. Yetişkinler bile zaman zaman onun kadar olgun olmayacaktır.

36.Kopps (2003)– İsveç

Barış ve huzur içerisinde, suç oranının yok denecek kadar az olduğu bir kasabada bulunan polis karakolunda ki polis memurları, karakollarının kapatılacağını öğrenince kasabada ki suç oranını arttırmaya karar verirler. Amerikan filmlerinde ki polisiyeleri düşkün ve kendini düelloda hayal etmeyi seven Benny işleri içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

37.Ondskan (2003) – İsveç

Üvey babası tarafından gördüğü şiddet nedeniyle çok zor zamanlar geçirmekte olan ve hayatı kırık dökük olan Erik büyüme çağında olan depresif bir gençtir. Üvey babası sonunda, onu yatılı bir okula göndermeye karar verir ve bu ilk bakışta Erik için bir kurtuluş müjdesi gibidir. Erik büyük umutlarla gittiği bu yerde son derece acımasız bir atmosferle karşılaşacaktır. Öğrenciler arasındaki ürkütücü rekabet ve öğretmenlerin bile söz sahibi olamadığı bu boğucu baskı ortamı adeta bir hapishanedir. Erik’i eskisinden daha zor günler beklemektedir.

38.Män som hatar kvinnor (2009)– İsveç

İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millennium Üçlemesi, tam 41 ülkede 21 milyon satarak rekor kıran, nefes nefese bir roman dizisi. İlk kitabı Türkçe’ye Ejderha Dövmeli Kız adıyla kazandırılan bu üçleme sinemaya da uyarlandı ve İskandinavya’da izleyici rekorları kırdı.

Ejderha Dövmeli Kız’da, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, kırk yıl önce ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır; üstelik katil aileden biridir. Ancak Vanger hanedanının gazabına uğrayınca avcıyken av konumuna düşerler.

 

39.Flickan som lekte med elden (2009)– İsveç

Türkçe’ye aynı adla kazandırılan ikinci kitabın sinema uyarlamasında Noomi Rapace, ilk filmdeki gibi yine sosyopat, saldırgan, gizemli, dövmeli hacker Lisbeth Salander’i canlandırıyor. Lisbeth, kendini taciz eden vasisi Bjurman’ın haddini bildirdikten bir sene sonra Stokholm’e döner. Bir süre sonra önce bir gazeteci, sonra onun kız arkadaşı, ardından da Bjurman vahşice katledilir. Elbette bütün gözler Lisbeth’in üzerine çevrilir. Eski dostu, suç ortağı Mikael Blomkvist onu temize çıkarmaya çalışırken, hem bir cinsel suçlar ağı hem de derin bir komployla karşı karşıya gelirler.

39.Luftslottet som sprängdes (2009) – İsveç

Lisbeth Salander adındaki bir kadın kafasına aldığı bir kurşunla hastanenin yoğun bakım bölümünde yaşam mücadelesi vermektedir. Sağlığına kavuştuğunda da kendisini kesin demir pakmaklıklar ardına yollayacak üç cinayetten yargılandığı mahkemeye götürülecektir. Savunduğu davanın hayatı pahasına dahi olsa arkasında duran genç kadın, ünlü muhalif gazeteci Mikael Blomkvist’in de yardımlarıyla haklılığını ve masumiyetini kanıtlamaya, kendine çok acı çektirmiş olan bu sistemin mimarı derin devletin ipliğini pazara çıkarmaya kararlıdır…

41.O Homem do Futuro (2011)– Brezilya

Zero, parlak bir bilim adamıdır. Fakat 20 sene önce okul partisinde alenen aşağılanmış ve hayatının aşkı Helana’yı kaybetmiştir.Bir gün buluşlarından biriyle kazayla zamanda yolculuk yapar, daha doğrusu geçmişine geri döner. Artık kendi hayatını değiştirmek için bir şans yakalamıştır.

42.2 Coelhos(2012) – Brezilya

Sao Paulo’da başsavcı Júliave suç ortağı avukat Henrique, gangster Maicom ile birlikte hareket ettiği tesbit edilerek soruşturmaya alınır. Maicom birçok adam kaçırma, cinayet ve soygundan sorumludur. Kanunu ensesinde hisseden azılı gangsterin tek kurtuluşu pisliğe bulaşmış bir başka rüşvetçi devlet adamı olan Jader Kerteis’e iki milyon dolar ödemesidir. Bu arada, iki yıl önce bir anne ve oğlu araba kazasında öldüren Edgar, motor cambazı ve hırsız Velinha’yı Jader’e parayı ulaştırmak üzere tutar.

43.Cidade de Deus (2002)-Brezilya

60’lı yıllarda geçen film, gücünü uyuşturucu savaşlarından alan Tanrıkent’in hikayesini anlatmaktadır…Filmde, arka sokaklarda yaşayan iki arkadaşın hikayesini takip etmeye başlarız. Kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrıkent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz. Tanrıkent 2002’nin olay filmlerinden biri.

44.Tropa de Elite (2007) – Brezilya

Vatikan dışına yaptığı sık ziyaretlerde, papalık kurumunun en fazla rağbet gördüğü bölgelerden birisi de hiç kuşkusuz Latin Amerika’dır. İşte 1997 yılında da katoliklerin ruhani lideri Papa Jean Paul II’nin Rio de Janeiro’yu ihtişamlı ziyareti yaklaşmaktadır. Dini lider Papa’nın kenti ziyareti öncesinde kentin banliyölerinde hareketli günler yaşanmaktadır. Özel Polis Operasyonları Timi lideri Yüzbaşı Nascimento, Papa’nın ziyaret etmesi muhtemel bölgelerin yakınında yer alan, suç oranı çok yüksek, tehlikeli varoş bölgelerinde uyuşturucu tacirlerini tepelemekle görevlendirilir. Tabi bu arada çok insani başka bir durum da vardır. Nascimento artık teşkilattan ayrılmayı kafaya koymuştur. Çünkü çocuğunun doğumu yaklaşmıştır ve beladan uzak durmak istemektedir. Özel Polis Operasyonları Timi’nden ayrılmaya karar veren Nascimento, yerini alacak bir aday bulmak zorundadır. Öte yandan polis okulu mezunu Matias ve Neto adlı iki arkadaş çevrelerindeki yozlaşmadan rahatsızdırlar. Zamanla bu ikilinin yolu Nascimento ile kesişecektir. Özel tim mensupları, sokaklardaki savaşın acımasız yüzüyle karşı karşıyadırlar.

45.Tropa de Elite 2: O Inimigo Agora é Outro (2010) – Brezilya

Efsane devam ediyor. Acımasız, katı, kanlı, yoz ve hızlı bu film, tartışmalı ve popüler Özel Tim’in devamı niteliğinde ve neredeyse aynı kadroyla çekilmiş. Brezilya’da tüm zamanların hasılat rekorunu kıran film, hikâyeyi Roberto Nascimento’nun yarbaylığa yükseldiği on üç yıl sonrasına taşıyor. Roberto bir hapishane isyanını iyi idare edemediği için işinden olduysa da sonunda bir hükümet istihbarat mevkisine atanır; fakat şimdi de Emniyet Genel Müdürlüğü, eyalet valisi, askeri polis ve paramiliter gruplar arasındaki kanlı bir çekişmenin tam ortasına düşmüştür.

46.Yadon ilaheyya (2002)– Filistin

Filistin içerisinde farklı şehirlerde yaşayan bir kadın ve erkeğin birbirlerine duydukları aşkı, içinde bulundukları siyasi koşullardan ötürü özgürce yaşayamamaları onları asla durduramaz. Her ne kadar bu durum gerginliği arttırsa da mevcut duruma verdikleri tepkinin isyanı ve aşkın gücü ile bambaşka bir hayal âlemi içine kaçmakta bulurlar çıkış yolunu.

47.Paradise Now (2005)– Filistin

İki çocukluk arkadaşı, intihar bombacısı olarak yetiştirilirler. İkisinin de amacı Tel Aviv’de büyük bir eylem gerçekleştirmektir. Olay öncesi aileleriyle son bir gece geçirirler. Ve son yolculukları başlar…Fakat adım adım eylerimlerine yaklaştıkça, beklenmedik olaylarla karşılaşırlar ve kader yavaş yavaş yollarını ayırır.  Vaat Edilen Cennet, gerçekleştirdikleri terör olayları ile bütün dünyayı şaşkına çeviren intihar bombacılarının dünyasına içeriden bakıyor. Gösterildiği yerlerde olay yaratan sarsıcı bir film.

48.Yip Man (2008) – Çin

1930’lu yılların Çin’inin Foshan bölgesinde çeşitli okullar dövüş sanatlarıyla ilgilenmekte ve birbirlerine karşı yarışmaktadırlar. WingChun dövüş tekniğinin ustası Ip Man, Foshan çevresinin en yetenekli dövüşçüsüdür. Hünerlerini sergilemeyi ve gösteriş yapmayı pek sevmeyen adam öğrenci eğitmeyi de kabul etmez. Tüm günlerini antrenman ve arkadaşları için ayıran Ip Man profesyonel bir dövüşçü olmasa da gizli saklı yapılan yerel dövüşlerde sergilediği hünerlerle önemli bir kesimin ilgisini çekmiş, saygıyla karşılanmıştır. Jin Shanzhao isimli ünlü bir dövüşçüyü yendiğinde ise ünü geniş bir alana yayılır..

49.Yip Man 2 (2010) – Çin

Usta Wing Tsun’un dövüş sanatlarındaki ihtişamlı yükselişini anlatan ilk film Ip Man’ın devamı olan bu film, Hong Kong’da 1949 yılında geçiyor ve Ip Man ustanın sanatını yaymak adına giriştiği mücadeleyi anlatıyor.

50.Kung fu (2004)– Çin

Sing, serseri mizaçlı, hayatı boyunca hep ezilen fakir bir gençtir. Balta çetesine girerek herşeyi değiştiriceğine inanır. 1940’ların başlarında Balta çetesi her yeri ele geçirmiştir ve geriye tek bir mahalle kalmıştır ama bu mahalle Balta çetesi için sonun başlangıcıdır. Sing’in içindeki iyilik kötülük savaşı, çocukluk aşkı ve büyük gücün keşfi, Kung Fu’yla birleşecek ve geriye kalan son mahalle büyük bir Kung Fu mücadelesine sahne olacaktır.

51.Siu Lam juk kau (2001)-Çin

Hayatının bir dönemini futbol oynayarak geçiren bir genç, başına gelen bir kaza sonucu futbolu bırakmıştır. Ancak bir süre sonra kung-fu konusunda uzman olan Shaolin rahipleriyle beraber yeniden futbola başlar. Bu tuhaf ekip bir süre sonra takım ruhlarını bularak başarılardan başarılara koşacaklardır.

52.Naam yi boon sik(2007) – Japonya

Tien Yeng Seng ve kendisine benzeyen 6 kader arkadaşı,askeri eğitimlerini tamamladıktan sonra ordudan kendi istekleri ile ayrılırlar. 7 ailesiz asker birbirlerine bir bağlılık yemini ederler ve kendi çaplarında bir çete kurarlar.Bu çetenin soygunu esnasında bir dedektif nişanlısını kaybeder ve intikam yemini eder.

53.Nicotina (2003) – Meksika

Nicotina 8 kişilik bir soygun ekibini anlatıyor. Rus mafyasından iş alan bu grup, Elmas karşılığında bir bankanın bilgisayar sistemine girmek için anlaşırlar. Ancak işler istedikleri gibi gitmediğinde kendilerini ansızın Meksika sınırlarında bulacaklardır.

54.Matando Cabos (2004) – Meksika

Meksika’da yaşayan ve kolay bir yoldan para kazanmak isteyen gençler gözünü karartır ve bir güreşçi ile onun çok değerli papağanını çalmayı akıllarına koyarlar. Fidye istemek için yola çıktıkları bu plan tahmin ettikleri kadar sorunsuz ilerlemeyecektir.

55.Sonatine(1993) – Japonya

Yakuza ekibiyle birlikte aralarında sorun olan iki grubun arasındaki sorunu halletmek için Okinawa’ya giderler. Yeni görev konusundaki tüm şüpheleri ekip arkadaşlarını kaybettikçe daha da artacaktır. Ansızın hayatına giren bir kadın ve devamında gelen tuzaklar gelecek ve az kişi kalan yakuza ekibi intikam peşine düşecektir.

56.Hana-bi(1997)– Japonya

Ölümcül karısını bir yolculuğa çıkarmak ve arkadaşlarından bir tanesine para vermek için banka soyma işine kalkışan bir polisin hikayesi.

57.Zatoichi(2003)– Japonya

Gözleri görmüyor ve kumar oynarak para kazanıyor. Ve sakin görünüşünün ardında hiç umulmadık bir özelliği gizlenmekteyken Zatoichi, kötü niyetli samurayların olduğu bir kasabaya gelecek ve olaylar başlayacaktır.

58.Yôgisha X no kenshin(2008) – Japonya

Çeşitli cinayet vakalarında güvenlik güçlerine yardım etmiş olan bir Fizik Profesörü ile eski kocasını yanlışlıkla öldüren komşusunun suçunu ört bas etmeye çalışan Matematik dahisi arasında geçen ilişkiyi konu alıyor.

59.Character(1997) – Hollanda

Kontrol edilemeyen bir öfkeye sahip olan babanın yanında sessizliği huy edinen bir anne ve onların arasında büyümüş olmasına rağmen ayaklarının üzerinde durmaya çalışan bir çocuk. Zaman, değişim için en büyük adımdır.

60.De jurk(1996) – Hollanda

Başrolünde elbise olan ve diğer filmlerden oldukça farklı bir film.

61.Ober(2006)– Hollanda

Elli yaşındaki garson Edgar, hayatından yeterince sıkılmıştır ve tam anlamıyla hayat hikayesinin yeniden yazılmasını istemektedir. Yeni hikayede ne zor müşteriler, ne kronik hasta karısı olmayacaktır. Yeni bir kız arkadaş ve yeni komşular istemektedir. Ancak kendisine yazılan yeni hikayede Edgar’ın hayatı daha da çok karışacaktır..

62.Plan C(2012) – Hollanda

Poker hastası olan kumarbaz bir polisin mafyaya ödemesi gereken bir borç vardır.

63.De zaak Alzheimer(2003) – Belçika

Alzheimer hastası bir kiralık katiln son aldığı iş 12 yaşında bir çocuğu öldürmek olunca işler tersine gitmeye başlayacaktır. 

64. Loft (2008)  – Belçika


Evli beş erkek ve ortada bir kadının ölü bedeni. Beş cinayet zanlısı bir çatı katında sözleşmişlerdir. Bir gün ölü bir beden bulduklarında her şey değişecektir.

65.Tummien perhosten koti (2008)– Finlandiya

Film geçmişindeki yaşanan olayları bir türlü atlatamayan Juhani ve onun bir ıslah adasına gönderilmesini anlatıyor. Bu adada 14 yaşındaki Juhani sorumluluk duygusunu ve bağışlamayı öğrenecektir.

66.Knockin’ on Heaven’s Door (1997) – Almanya

Hayatları bir hastaneye gidene kadar normal bir şekilde ilerleyen iki adam bir gün kanser olduklarını öğrenirler. İkisi için de kötü olan durum ise kanserleri oldukça ilerlemiş bir seviyededir. Geriye kalan hayatlarının devamını daha iyi geçirmek adına bir yolculuğa çıkarlar. Kaybedecek bir şeyi olmayan iki adam fazla değerli bir arabayı çalarak hayatlarının aksiyonunu yaşamaya başlarlar.

67.Das Experiment(2001) – Almanya

Bilim adamları insanların iç güdülerini test etmek için onları bir deneye tabi tutarlar. Bu deneye 8 gardiyan ve 12 tutuklu katılacaktır. Yalnız roller değişecektir. Gardiyanlar, mahkum olacak ve mahkumlar ise gardiyan rolünü oynayacaklardır.

68.Piano 17 (2005) – İtalya

Filmde öldürdüğü kişinin, aslında ağabeyinin katili olduğunu öğrenen genç bir gangsterin intikamını almanın huzura ermesini izliyoruz.

69.Nueve reinas (2000) – İspanya

İkisi de birbirinden iyi birer soyguncu ve bir gün yolları kesişir. İki dolandırıcı iş birliği yapar.

70.El aura (2005) – Arjantin

En büyük hayali büyük bir soyguna imza atmak olan Espinoza için artık harekete geçme zamanı gelmiştir. Ardında tek bir ipucu bırakmayacağı soygunun planı kafasında hazırdır. Farklı bir düşünce yapısı olan Espinoza beklemediği anda planını uygulamak için bir fırsat yakalar.

71.El método (2005) – İspanya

Film iş başvuruları esnasında adayları elemek için kullanılan Grönholm Metodu’nu konu alıyor. Metot iş verenlerin iş arayan adayları belirli birçok testten geçirdiği bir uygulamadır. Yalnız bu uygulama biraz insanlık dışı. Öncelikle iş arayan adaylar bir odaya kapatılıyor ve bilgisayarda yapmaları gerekenler belirtiliyor. Kendileriyle alakalı birçok soruya cevap vermeleri bekleniyor ve cevaplarında doğru olması yetmiyor, adayların uyanık olması ve diğer adayları da bu yarıştan elemesi gerekiyor. Tam anlamıyla kapitalizmin ve onun sert yüzünün bir yansıması gibi.

72.Mirageman (2007)– Şili

Gerçek bir süper kahramanın hikayesi. Ama onun süper güçleri yok sadece yumrukları ve yüreği var.

73.La cara oculta (2011) – İspanya

Adrian yetenekli bir orkestra şefidir. Sevgilisi Belen ile birlikte yaşayan Adrian, Belen’den gelen bir video mesajıyla yıkılır. Belen, artık onunla birlikte olamayacağını söyleyerek Adrian’ı terk etmiştir. Belen, bıraktığı mesaj sonrasında gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Adrian terk edilmenin acısını yaşarken, bir yandan da Belen’i aramaya koyulur. Fakat tüm uğraşları boşunadır. Zaman geçtikçe Belen’in yokluğuna alışır. Bir süre sonra hayatına yeni birini alan Adrian yeniden mutluluğu yakalamıştır. Tam hayatını yoluna koyduğunu düşündüğü anda gizemli kayboluşun ardındaki gerçekler ortaya çıkacaktır.

74.Domovoy (2008) -Rusya

Bir roman yazarı, yeni eserine ilham vermesi amacıyla hâlâ görevde olan bir suikastçıyla işbirliği yapar. Bu durum yazarı, cinayet suçlamasıyla karşı karşıya getirecektir.

75.Novaya Zemlya (2008)-Rusya

Sene 2013. İdam cezası tüm dünyada kaldırılmış, hapishanelerde artık yer kalmamıştır. Sayıları git gide artan müebbet mahkumlarının ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntılar başlamıştır. Dünya ülkeleri, bu duruma çözüm olarak düşündükleri “Novaya Zemlya” preojesi kapsamında, en azılı mahkumlarını ıssız bir adaya gönderme kararı alır. İlk denekler Rusya’dan gider.Amaç mahkumların orada kendilerine yeni bir hayat kurmayı başarıp başaramayacaklarını görmektir.Ama onlar adada kendi kurallarını koyarlar: “SON GELEN ÖLÜR!”

emrederler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir