Meleklerin Dileklerini Gerçekleştiren Proje: Bir Dileğim Var Derneği

Meleklerin Dileklerini Gerçekleştiren Proje: Bir Dileğim Var Derneği

Bir Dileğim Var Nedir?

Alper Türedi, 2002 yılında lösemi hastalığından kaybettiği kendi kızının tedavi gördüğü Okmeydanı SSK Hastanesi Onkoloji servisi ile başladı bu harekete. Eşi Pınar Türedi ile bu hastanedeki lösemili meleklerin dileklerini öğrendi ve gruptaki gönüllülerle bu listeyi paylaştı. Çok kısa sürede üyeler tarafından temin edilen bu dilekler, melekleriyle buluşmaya götürüldüğünde, fotoğraf ve videolarla bu mutlu anlar ölümsüzleştirildi ve grupta paylaşıldı. Türkiye’de ilk defa bu tarz açık net ve şeffaflıkla yapılan, nakit para kabul edilmeyen ve gönüllülerin temin ettiği hediyelerin meleklerine kavuşma anlarının video ve görsellerle isimlerinin de paylaşıldığı bu organizasyon çok fazla ses getirdi.

27 mayıs 2014 tarihinde, tiyatro ve dizi oyuncusu Alper Türedi tarafından Facebook üzerinden kurulan “Bir Dileğim Var” grubu, 24 ay içinde 440.000 den fazla üyesiyle Türkiye çapındaki onkoloji servislerinde yatan, 599 lösemi ve kanser hastası meleğin dileklerini gerçekleştirdi.

Bu oluşuma “Bir Dileğim Var” Ailesi, tedavi gören çocuklara “Melekler”, dilekleri gerçekleştiren üyelere de “Gönüllüler” dediler.

Meleklerin dilekleri arasında, tablet, laptop, telefon, giyim eşyası, oyuncak ve tanışmak istedikleri ünlü isimler oldu. Gönüllüler ve basının yardımlarıyla tüm çocukların dilekleri sorunsuz adreslerine ulaştı.

‘İstanbulda’ki 6 hastane ile başlayan sosyal sorumluluk hareketi, Samsun, Antalya, Gaziantep, Denizli, Kayseri, Erzurum, Şanlıurfa ve Diyarbakır ile devam etti.
Antalya Hastanesi’nde tedavi gören bir meleğin ailesi çok zor koşullar altında yaşam mücadelesi verirken bu durumu sadece hastanedeki dilekle bitirmek içlerine sinmedi. 28 koli gıda ve giyim hazırlanarak, bu ailenin bizzat evine götürüldü.
Gaziantep’te de buna benzer bir durumla karşılaşıldı. Yine dernek iş başındaydı. Suriye’den göç eden ve hastanede tedavi olan iki kız kardeş sayesinde Kilis’teki 20 Türkmen çadırına ulaşıldı, yerinde tespitler yapıldı. İki kere bu çadırlara bir kamyonu dolduracak kadar ev eşyası, giyim, erzak yardımları gönderildi.’

Bizler Nasıl Destek Olabiliriz?

Atıl durumdaki telefon, laptoplarınız bile bağışlayarak sizin de destek olabileceğiniz kuruluşa http://www.birdilegimvar.biz.tr/ sitesinden ya da facebook ve instagram üzerinden ulaşabilir nasıl destek olabileceğiniz konusunda bilgi alabilirsiniz.

 

 

Didem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir