Kozmetik İndirimleriyle İlgili 5 Gerçek

Kozmetik İndirimleriyle İlgili 5 Gerçek

Son yıllarda ülkemizde ve dünyada gittikçe artan bir popülariteye sahip olan kozmetik çılgınlığına ve bu ürünlerin satıldığı marketlerdeki uçuk indirimlere hepimiz aşinayız. Kimi indirimleri bitmiş olan şampuanını bir yenisiyle değiştirmek için, kimi de yeni çıkan bir maskarayı denemek için bekliyor. Kadın-erkek, genç-yaşlı, çalışan-öğrenci olması fark etmeksizin insanlar kendilerini o marketlerden birine usulca girerken ya da web sayfasına tıklarken buluyor. Her köşe başında binlerce çeşit ürün sunma imkanına sahip farklı farklı kozmetik market, her gün adını yeni duyduğumuz bir e-ticaret sitesi var.

Peki ama birkaç yıl öncesine kadar sayıları ve indirimleri bir elin parmaklarını geçmeyen fiziki ve sanal kozmetik marketler nasıl oldu da böyle bir popülariteye ulaştı? PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizlere kozmetik indirimleriyle ilgili 5 gerçeği listeledik.

1) Tek Tıkla Alışveriş Yapma İmkanı

Önceleri mağazaya giderek satın alabildiğimiz ürünlere artık bu mağazaların kendi internet siteleri üzerinden veya mobil uygulamalarını indirerek ulaşabilmemiz, markanın e-ticaret sitesinden erişebilmemiz alışveriş sıklığımızın değişmesinde büyük bir yere sahip.

2) Influencerların Etkisi

Youtube ve Instagram’daki içerik üreticileri yeni bir ürün çıkacağında ya da büyük bir indirim olacağında bunu güzel bir video ya da paylaşımla haber veriyor. Farklı ürün çeşitlerini inceleyebilme, alternatif bulabilme, kıyas yapabilme, binlerce yeni görüşü okuyabilme gibi pek çok faydayı sunan bu kişilerin merakımızı cezp etmediğini maalesef söyleyemeyiz. Kaçımız ihyacımız olmayan bir ruju sadece denemek için almadık ki?

3) E-Bülten ve Kısa Mesaj Bombardımanı

Tamam, belki bazılarımız içerisinde neden bahsettiğine bile bakmadan bunları siliyor olabiliriz. Fakat örnek vermek gerekirse uzun ve yoğun saatler boyunca çalışan kişilerin ne fiziki ne de sanal olarak alışveriş yapacak hali olmuyor, kaldı ki nasıl indirimleri takip etsinler? Böyle bir durum onlara birilerinin istek ve gerekliliklerini sürekli hatırlatması gerektiğini gösterdi. Hem mesaj hem de mail kutumuza gelen avantajlı haberler bu ihtiyacı karşıladı.

4) Her Bütçeye Uygun Bir Kozmetik Market

Ortalama bir makyaj çantası 300 liraya oluşturabiliyorken bunu 100 liraya ya da 1000 liraya yapmak isteyecek kişiler her zaman olacaktı. Yüksek, orta ve düşük kalitedeki ürünlerin farklı fiyatlarla bulunduğu mağazalar her kesimden müşteriyi kendine çekebilmeyi başardı.

5) Olur Olmaz Her Anda İndirim

Başta da bahsettiğim gibi kozmetik marketler ve indirimler her zaman vardı. Yılbaşı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı her sene hepimizin beklediği dönemlerdi çünkü güzel fiyatlar bizi bekliyordu. Sonra bir şeyler değişti. Yeni açılan e-ticaret siteleri ve mağazalar mı içerik üreticilerini etkiledi yoksa tam tersi mi oldu bilmiyorum ama herkes birer indirim canavarına dönüştü. Yılda sadece üç kez yapılan indirimler artık 14 Şubat Sevgililer Günü, 8 Mart Kadınlar Günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Anneler Günü, Babalar Günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Black Friday, Cyber Monday‘de tüm ürünlerde ve her hafta sonunda da seçili ürünlerde olmaya başladı. Kozmetik markete özel kart bastırılıp müşteri, doğum günü gibi özel günlerde de satın almaya teşvik edildi. Yetmedi mağazanın adına ödül geceleri düzenlenip çeşitli fiyat avantajları sağlandı. İndirim oldukça insanlar aldı, insanlar aldıkça indirimsiz fiyatlar arttı, indirimsiz fiyatlar arttıkça da insanlar indirim beklemeye başladı.

İrem Aktulga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir