Karadeniz Bölgesinde Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Yayla

Karadeniz Bölgesinde Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Yayla

Ülkemizin her karışı her bir toprağı altın değerinde. Gezip,görülmesi gereken onlarca yeri bağrında barındırıyor. Ülkemizin güzelliklerini barındıran bölgelerinden olan Karadeniz’e gittiğiniz de bol yeşillik, bol oksijen olsun bir yayla havası alayım diyorsanız eğer yazımızı mutlaka okumalısınız. Bizde bu yerleri PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizler için derledik.

1.Bektaş Yaylası

Bektaş Yaylası, Giresun’un Dereli ilçesinde, merkeze 56 km uzaklıkta uzaklık da bulunan eşsiz bir yayladır. Çevresinde Melikli Obası Yaylası, Ahmetalan Yaylası ve birkaç yaylayı da kapsadığı için alan Bektaş Turizm Merkezi olarak bilinmektedir. Bu yayla ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret etmek pek bir keyif ve huzur verici. Kışları soğuk olan yayla; yaz aylarında da o esintiyi hissettirmektedir. Elinizde termosunuz karşınızda eşsiz bir manzara…

2.Perşembe Yaylası

Bu yayla Ordu ilinin Akkuş ilçesine 12 km mesafede bulunmaktadır. 1990’lı yılların başında Bakanlar Kurulunca alınan karar ile turizme açılmıştır. Her yıl Temmuz ayında yaylada şenlikler düzenlenmektedir.

3.Ayder Yaylası

Tam anlamıyla huzurun buram buram hissedildiği yerlerden biridir Ayder Yaylası. Bu yayla Rize’de bulunmaktadır. Şehrin kargaşa ve gürültüsünden uzak olmasının yanında yılın her ayında pek çok ziyaretçiyi misafir etmektedir.

4.Şolma Yaylası

Pek çok yaylanın içinde gidilmesi gereken yayların başında yer alan ŞolmaYaylası; Trabzon ilinin Maçka ilçesine 22 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sessizliği ile huzuru doruk noktaya çıkarabilir.

5.Akbelen Yaylası

Tokat ilinin merkezine yakın olan yaylalardan biridir. Bu yaylada turizm etkinlikleri her yıl bir önceki yıla geliştiği için her yıl bir önceki yıla oranla daha fazla ziyaretçiyi kabul etmektedir. Akbelen Yaylasın da çim kayağı ve balıkçılıkta yapılmaktadır.

6.Çambaşı Yaylası

Ordu ilinde bulunan bu yayla Karadeniz Bölgesinin önemli yaylalarından biridir. Her mevsim ayrı bir güzelliğini gözler önüne seren bu yayla pek fazla bilinmese de mutlaka gidip görülmesi gereken yaylalardan biridir. Ayrıca bu yayla ülkemizin en geniş yaylalarından bir tanesidir.

7.Kümbet Yaylası

Giresun ilinin Dereli ilçesi sınırında bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi’nin en bilinen yaylalarından biridir. Kümbet Yaylasında da Temmuz ayında gerçekleşen  şenlikleriyle de gitmeniz için ekstra bir neden oluşturmaktadır. Bu şenlikle öyle ilgi çekiyor ve beğeniliyor ki turistlerin favorisi haline geliyor

Sedalizm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir