Hello Kitty Gerçek Mi?

Hello Kitty Gerçek Mi?

Hello Kitty karakterini herhalde bilmeyen yoktur. Peki bu sevimli çoğumuzun sevdiği bu karakter gerçekten sevimli miydi?

Hello Kitty hakkında gerçek olduğu varsayılan bu teoriler yeterince tüyleri ürpertiyor. Benim çok fazla bu karaktere ait eşyam olmasa da kediye benzettiğim için daha sevimli görünüyordu gözüme. Firma yetkililerinden onun bir kedi değil bir insan olduğuna dair açıklama geldi.

Bu söylem baya bir süre gündemi meşgul etmiş,gazetelerde de yazılmıştı. İlk olarak 1970’li yıllarda bir cüzdan olarak karşımıza çıktı bu karakter. Japan, Sanrio şirketi tarafından daha sonra satın alınır ve bu şirketle beraber Hello Kitty’nin şekli değişmeye başlar.

hello kity

1970’li yılların sonuna doğru ise Hello Kitty’e ailesi de dahil olmaya başlar. 1980’li yıllarda yayınlanan filmiyle de bu karakter tam anlamıyla hayatımıza girmiş oldu. 2014 senesinde antropolog olan ve senelerce Hello Kitty hakkında araştırma yapan hatta Hello Kitty’nin Pasifik Yolculuğu adlı kitap çıkaran ‘’Christine R. Yano’’  Los Angeles’de düzenlenen Hello Kitty fuarına konuşmacı olarak davet edilir.

Yano, orada Hello Kitty karakterinden kedi olarak bahsetmesi üzerine karakterin tüm haklarına sahip olan Japon firması olan Sanrio tarafından sert bir dille uyarılır. Hello Kitty’nin İngiliz bir kız olduğu söylenir. Söylenenlere göre gerçek ismi Kitty White olan Mary-George White çiftinin çocuğudur. Charmmy Kitty adında bir kedisi vardır. Kurabiye yemeği sever ve bir de ikiz kardeşi vardır. Hello Kitty’nin bilinen hikayesi bu şekildedir.

Bu bilinenlerin aksine bir de şehir efsaneleri vardır ve çokta masum değildir. Bu şehir efsanesine göre 1970 yılında Çinli bir kadın tarafından yaratılmış bir şeytani karakterdir. Kadının küçük kızı korkunç bir hastalığa sahiptir. Kız ağız kanseridir ve doktorlar ne yaptılarsa küçük kızı iyileştiremez. Durumu daha da kötüye giden kız için doktorlarında umudu tükenmeye başlar.

Tüm umudunu yitiren Çinli kadın kendisini dine adar ve her gün kiliseye gider. Bir süre sonra kızında bir ilerleme olmadığını gören kadın ne yapacağını bilemez. Sonraları satanizme yönelen kadının kızının iyileşmesi için her şeyi yapabileceğini söyler. Şeytan kendisiyle bir anlaşmaya yapmak isteyen kadına kızını iyileştirmesi karşılığında sadece bir şey ister.

Kendisi için dünyada ki bütün çocukların seveceği bir karakter yaratmasını ister. Bu karakteri seven bu oyuncağa sahip olan herhangi bir kimsenin şeytana tapmış olacağını belirtir. Kadın isteği kabul eder ve bir süre sonra kızı iyileşmeye başlar. Kadın bir karakter yaratır ve hepimiz Hello Kitty’nin neye benzediğini biliyoruz ya da en azından anımsıyoruzdur. Bu karakterin ağzı yoktur. Söylenenlere göre kadının ağız kanseri olan kızını kedi kulağına benzeyen kulakların ise şeytanı temsil ettiği söylenir.

Kadının yarattığı bu karakter o kadar ünlenir ki günümüze kadar gelmiştir. İşin daha korkunç ve gerçek olan kısmına gelecek olursak ismine Hello Kitty adı verilen bir cinayet vakası…Bir gece kulübünde çalışan Fan Man-Yee adında ki genç kadın 1999 yılında sokak ortasında kaçırılır ve bir apartmanın üçüncü kata hapsedilir.  Sebebiyse genç kadının kendisini kaçıran adamlara olan borcudur. Bir ay boyunca sürekli korkunç işkencelere maruz kalan kadın bir ay sonunda ölür ya da öldürülür. Kadının neden öldüğü net bir şekilde ortaya konulamamıştır.

Polisler odayı bastıklarında korkunç gerçeği görürler. Dava kısa sürede Hong Kong’da yankı uyandırır. Adamlar kısa sürede yakalanır ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılırlar.

Polisin bunu keşfetmesi (cinayet kadar tüyler ürpertici) söylenenlere göre o apartmanda yaşayan on dört yaşında ki bir kız polis istasyonuna gider. Apartmanlarında işkence ile öldürülen kadının hayaletinin dolaştığını ve onu sürekli rüyalarında gördüğünü söyler. Harekete geçen ekipler kadını apartmanın üçüncü katında bulurlar.

*Peki siz tüm bu olanlar için ne düşünüyorsunuz? Bazı şehir efsaneleri içinde bu efsaneyi mantıktan biraz daha uzak bulmuş olsam da tüyler ürpertmeye, gerçek olabileceğini düşünmek bile yeterince gerilmemize neden oluyor.

Sedalizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir