Ey Türk Gençliği! Bugün Senin Günün!

Ey Türk Gençliği! Bugün Senin Günün!

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün biz gençlere hediye ettiği bu güzel bayramı PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak kutluyor ve günün anlam ve önemini daha iyi anlamak için sizi içeriğimizle baş başa bırakıyoruz! ?

 

 

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli ve dönüm noktalarından biridir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı ve Milli Mücadele’yi başlattığı gündür.

İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunanlara ait gemiler İstanbul’a gelmiş ve işgali başlatmışlardı. Tüm yurt işgal altında, halk ise perişan durumdaydı. Kimileri işgali kabullenmiş, düşmana boyun eğmişti kimileri ise bunu asla kabul etmeyeceğini göstermek için direniyordu.

 

 

Bu işgali kabul etmeyenlerden biri de pek tabii ki Mustafa Kemal’di. Yurdunu düşmanların istila etmesini kabullenemeyen Mustafa Kemal bir kurtuluş mücadelesinin başlatılmasını istiyor, bunun içinse hem toplantılarla hem de bildiriler yoluyla halka anlatmaya çalışıyordu.

İşgal sırasında Canik Sancağı’nın merkez ilçesi Samsun’da Pontusçular adı verilen bir grup halka zulüm ediyordu. Mallarını yakıp yıkıyor, çatışma başlatıyorlardı. İngilizler ise bunu kullanarak 21 Nisan 1919’da saraya bir nota vererek Samsun halkının ayaklandığını ve bu ayaklanmada hristiyanlarını öldürdüklerini, eğer bu ayaklanma bastırılması oraya istila edeceklerini bildirdiler.

 

 

Padişah bu bildiriden sonra merkeze çekilen Mustafa Kemal Paşa’yı 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a gönderme kararı aldı.

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 Samsun’da Ayak Bastı!

Mustafa Kemal Paşa 16 Mayıs 1919 Cuma günü İstanbul’dan Bandırma adındaki vapura binerek Samsun’a hareket etti ve 3 günlük zorlu bir yolculuğun ardından 19 Mayıs sabahı Samsun’a ayak bastı.

 

 

Dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919 tarihinde Milli Mücadele’yi başlatan Mustafa Kemal’in tek istediği; tam bağımsız bir Türk Devleti kurmaktı.

19 Mayıs 1919: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Doğum Günü!

1919’dan 1922 yılına kadar süren savaş sonrası Türk Devleti zaferini 30 Ağustos’da elde etmiş ve 29 Ekim 1923 tarihinde ise Cumhuriyet ilan edilmiştir!

 

 

“Bütün ümidim gençliktedir.” – Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk, 20 Haziran 1938 yılında, yeni doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin gençler gibi güçlü, atik, dinamik ve çabuk büyüyen bir niteliğe kavuşturulması yaklaşımıyla 19 Mayıs’ı gençlere armağan ederek milli bir bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir.

“Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.” – Mustafa Kemal Atatürk

 

 

Türk Milleti’nin kurucusu, başarılı asker, devlet adamı ve ulu önder Mustafa Kemal’i anmak ve hatırlamak için 7 Mart 1981 tarihinde bayramın adı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı olarak değiştirilmiştir.

“Gençler, cesaretimizi takviye ve idâme eden sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insalık meziyetlerinin, vatan muhabbetinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsâli olacaksınız.” – Mustafa Kemal Atatürk

 

 

Gençliğe güvenen, gençleri önemseyen ve seven ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e bin minnet, bin teşekkürle…

Zeynep Haskırış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir