Efsane Dizi: Asmalı Konak

Efsane Dizi: Asmalı Konak

Tam 16 sene önce yayına giren dizi şüphesiz ki Türk televizyon tarihinin en efsane dizisidir.Her bölüm reyting rekorları kırıldı..Finalinde ise kimse sokağa çıkmadı evlerinde finali izledi ve tüm zamanların reyting rekoru o akşam kırıldı…Hatta dizinin finali yine bir ilk olarak sinema filmi ile yapıldı…Her karakter ayrı ayrı efsane oldu ve üstünden 16 sene geçmesine rağmen hala o rolleri ile hatırlanıyorlar…Dizinin çekildiği Ürgüp’teki ev ziyaretçi akınına uğruyor..Bizler de sizler için bu diziyi tekrar hatırlayalım ve eski günleri yad edelim istedik…Keyifli okumalar….:)

İstanbullu bürokrat bir ailenin kızı olan Bahar’ın Nevşehir’in ileri gelen ailelerinden, geleneklerine bağlı iş adamı Seymen Karadağ ile New York’ta tanışıp âşık olmaları ile başlayan dizi ilk bölümünde evlenme teklifi ile biter. New York’tan Kapadokya’ya evlenmeye giden çift Seymen’in ‘Asmalı Konak’ adındaki konağında ailesiyle birlikte yaşamaya başlarlar.

Özgür ruhlu inatçı Bahar, zıt karakterli inatçı Seymen ile inişi-çıkışı bol bir evlilik yaşarlar. Kazaları, mayınları, hastalıkları, kavgaları başlarından hiç eksik olmadı ama aşkları her seferinde galip geldi. En sonunda büyük aşklarının meyvesi tatlı kızları ‘Hayat’ doğdu. Anne-baba olmak biraz olgunlaştırdı onları. Ama sadece biraz…?

Efsane Karakter: Dicle

Dizi, aşıklarımız ile ön planda olmasına rağmen diğer tüm karakterler ayrı ayrı ön plandaydı. Mesela Dicle’miz vardı…Sürmeli gözleri ve o gözleriyle bir bakışıyla ortalığı dağıtan İpek Tuzcuoğlu’nun oynadığı Dicle karakteri dizinin yayınlandığı dönemde ön planda olanlardan biriydi. ’Dicle Sürmesi’ ile sürme satışları baya artmıştı mesela ? Seymen’in genç zamanlarında ufak bir kaçamak yaşadığı Dicle,Seymen’in oğlunu doğurmuştu ve başka biriyle zorla evlendirilip baba olarak onu gösterip tabir-i caizse ‘konuyu kapatmışlardı’. Buruk bir aşk hikayesi olan,artık kendini oğluna adayan genç bir kadındı Dicle….

Dizideki çiftimiz sadece Bahar ve Seymen değildi…Asmalı Konak’ın büyük hanımı asil ve kibar,güzelliği dillere destan Sümbül Hanım ile bölgenin iş adamlarından ailenin düşmanı olan Ali Bey’in de gençliklerinde yaşayamadıkları,yıllar geçse bile içlerinde ukte kalan aşkları dizinin ilerleyen bölümlerinde çok naif bir şekilde karşımıza çıktı ve en az Bahar ve Seymen kadar çok sevdik onları…Ali Bey’in evlenmeyip Sümbül Hanım’ı içinde hep sevmesi hepimizi çok etkiledi…

Yazımızın en başında söylediğimiz gibi her karakterin kendi içinde ayrı bir hikayesi vardı.Seymen’in ablası Dilara mesela. Ailenin düşmanı olan Ali Bey’in kardeşi ile büyük bir aşkla evlenip daha sonra onun ölümüyle kızıyla baba evinde hayata küsen Dilara’nın da iyileşme süreci,hayata tekrar dönmesi,tekrar sevmeye başlamasını da izledik.Küçük kardeş Seyhan’ın Lale ile evlenme süreci ,en küçük kardeş Zeynep’in evin çalışanlarının oğulları Salih ile küçüklükten başlayan aşkları,Bahar’ı platonik olarak seven Yaman,onun kuzeni Ayşe Melek ve buraya yazmakla sığdıramayacağımız diğerleri…Hepsi ayrı ayrı hikayeleri olan hepimizin bazen kızdığı bazen de çok sevdiği karakterlerdi..

Unutulmayacak Efsane: Asmalı Konak

Yaklaşık 2 sene kadar her bölümü nefes almadan izleyen,her sezon finalinin heyecanla bitip yeni sezonu dört gözle beklediğimiz Asmalı Konak dizisi üstünden seneler geçse bile hala unutmadığımız efsane dizilerden biri olarak kalacak bence…

Didem Sarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir