Rastgele

Çin’in Devasa Hamamböceği Tarlaları

Pek çoğumuz hamam böceklerini tiksindirici ya da korkutucu buluyoruz. Ancak tıbbi faydaları olduğuna ilişkin iddialardan dolayı bu böcekler Çin ilaç endüstrisinde büyük değer görüyorlar.

Asya ülkelerinde olduğu gibi Çin’de de kızarmış hamam böceği gıda olarak tüketiliyor. Şimdiyse ülke genelinde böcek üretimi çarpıcı şekilde artmış durumda. Hamam böcekleri sadece gıda değil ilaç sektöründe de kullanılıyor.

Bir eczacılık şirketi yılda 6 milyar hamamböceği üretiyor.Ülkenin güneybatısında Xichang kentinde böcek çiftliği bulunuyor.

Yapay zeka

South China Morning Post gazetesine göre, böcekler iki futbol sahası büyüklüğündeki bir binada üretiliyor.
Tesisin içinde geniş bölmeler var, bu bölmelerin içinde de su ve yemek kapları yerleştirilmiş. Ortam böcekler için elverişli hale getirilmiş. Ilık, nemli ve karanlık.

Çiftlik içerisinde böcekler serbestçe hareket ediyor ve çifleşebiliyorlar ancak çiftlikte hiç gün ışığı görmüyorlar.
Çiftliğin kontrolü yapay zeka kullanılarak kontrol ediliyor. Isı, nem, gıda stoğu gibi değişkenler bilgisayarlarla düzenleniyor.

Tıbbi kullanım

Hamamböcekleri yetişkinliğe ulaşınca geleneksel Çin tıbbına ait ilacı üretmek için kullanılıyorlar.

Kangfuxin isimli madde şekerli bir tada sahip ve kokusu balığı andırıyor.

Bu madde mide ve bağırsak iltihapları, ülser ve solunum sorunları başta olmak üzere birçok hastalık tedavisinde kullanılıyor.

Telegraph gazetesine konuşan Shandong Ziraat Üniversitesi’nden Profesör Liu Yusheng “Hamam böcekleri gerçekten mucize bir ilaç. Çok sayıda rahatsızlığı, birçok diğer ilaçtan çok daha hızlı iyileştirebiliyorlar” diyor

‘Ucuz’ bir alternatif

Prof. Liu Çin’in yaşlı nüfus sorununa dikkat çekiyor. Prof. Liu “Yaşlılar için yeni ilaçlar bulmaya çalışıyoruz ve bunlar genellikle Batı ilaçlarından daha ucuz” diyor.

Hükümet tarafından hamamböceği üretimi destekleniyor. Böceklerden üretilen ilaç birçok hastanede kullanılmasına rağmen böcek çiftliklerine karşı çıkanlar da yok değil.

Sout China Morning Post gazetesine konuşan Pekin’deki Medikal Bilimler Akademisi’nden bir araştırmacı “Böceklerden üretilen ilaç her derde deva değil, hastalıklara karşı mucizevi güçleri de yok” dedi.

Başka bir akademisyen de çiftliklerde bu kadar fazla hamamböceğinin kapalı tutulmasının riskli olduğuna dikkat çekti.
Çin Bilim Akademisi’nden Profesör Zhu Chaodong “Bir deprem ya da insan hatası sonucu milyarlarca hamam böceğinin doğaya karışması felakete neden olur” diye konuştu.

Başlıklar: , , ,

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

09 Haziran 2018, 13:03

Yaz Sezonunda Başlayacak Olan 10 Yeni Dizi

Yaz mevsimi geldi, diziler tek tek sezon finaline giriyor ve yaz sezonunda başlayacak diziler de gün yüzüne çıkmaya başlıyor. İşte yaz ekranında yayın hayatına başlayacak olan 10 diziyi yazdık, siz de merakla beklediğiniz diziyi yazının sonundaki ankette seçerek fikrinizi sunabilirsiniz. 1- Kalbimin Sultanı (Star Tv)  Ali Ersan Duru ve Aleksandra...

Devamını Görüntüle