Bilim İnsanlarının Korktuğu Patlama Gerçekleşti!

Bilim İnsanlarının Korktuğu Patlama Gerçekleşti!

Korkulan Patlama Gerçekleşti!

 

 

Perşembe günü Hawaii’de yerel saatle 04:15’de büyük bir patlama meydana geldi. Kīlauea Volkanı kayalarını yüzlerce metre yukarı fırlattı ve yaklaşık 9144 metre yüksekliğe kül bulutu gönderdi.

Hawaii Volkan Gözlemevi’nde bulunan bir kamera, bu kısa süreli patlamayı kaydetti ve loş bir manzaraya yağan, ıslak ve tozlu bir kül hücumu görüntüledi. Bunun dışında 32 km ötede yer alan Mauna Loa Volkanı zirvesindeki kameralar da bu patlamayı kaydetti ve kayıtta ufukta dalga dalga kabaran örs benzeri bir bulut görüntülediler.

 

 

Kīlauea’nın zirve kraterini dolduran lav gölünün taşarak zemine sızmasının ardından bilim insanları günlerdir uyarılarını yapmış ve büyük patlamanın gerçekleşeceğini söylemişlerdi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi‘nde (USGS) jeofizikçi olan ve 2005’den 2015’e kadar Kīlauea’daki araştırma üssünde çalışan Mike Poland “Bu türden bir patlama faaliyeti bekleniyordu. Ancak bu patlama son olmayacak. Büyük ihtimalle daha fazla olay meydana gelecek.” dedi.

Yine USGS’de çalışan Michelle Coomb ise bir haber toplantısında volkanın yeniden patlayabileceğini söyledikten sonra zirveyi kastederek “Yukarıda gerçekten dinamik bir durum var.” dedi.

Hawaii Volkanları Ulusal Parkı yetkilileri, volkanın merkezindeki çöküntü olan kalderanın 900 cm’den daha fazla aşağı indiğini söyledi. Bu durumun bölgedeki otoyolların çatlamasına sebep olacak sık depremleri tetiklediğini de ekledi.

Hawaii Sivil Savunma Kurumu Uyardı: Patlamadan Gelen Küller Büyük Bir Sağlık Tehdidi Oluşturuyor

 

 

Mike Poland’a göre; en büyük etkiyi gören alan; yanardağ ağzının birkaç yüz metreye kadar yakını.

Patlamadan sonraki rüzgar, püskürmeden gelen bulutu kuzeydoğu yönüne taşıyor ve yakındaki mahallelerin üstüne kül yağdırıyor. Hawaii Sivil Savunma Kurumu yerel radyo istasyonlarından bu küllerin büyük bir sağlık tehlikesi oluşturduğu uyarısında bulundu ve bölge sakinlerine eğer kendilerini kül bulutu güzergâhında bulurlarsa uygun bir sığınağa gitmelerini söyledi.

Gözlemevi, volkanın güneybatısındaki Pahala mahallesinde püskürme ağzından gelen sülfür dioksitin, havadaki su buharı ve oksijen ile temas etmesiyle oluşan zararlı bir dumanlı sis yani vog bildirildiğini söyleyerek uyarı yaptı.

Volkanın doğu yamaçlarında yer alan yerleşim yerlerinde yaklaşık 20 tane yarık açıldı ve yaklaşık olarak 2000 bölge sakini tahliye edildi. Çok sayıda ev lavlar altında kaldı.

Olağanüstü Bozulma

 

Gözlem araçları söz konusu bölge zemininde “olağanüstü bozulma” kaydetti. 24 saat içinde bir GPS aleti 15 cm yer değiştirdi. Bu durum ise bize toprak altında bir hengamenin olduğunu söylüyor.

Hawaii Volkan Gözlemevi’nden sorumlu temsilci Steve Brantley konuyla ilgili olarak “Çatlak bölgesinin ayrılmakta olduğunu gösteren bir işaret bu.” diyor.

Araştırmacılar, volkanın mevcut faaliyetini gözlemlerken aynı zamanda Kīlauea’nın geniş gözlem ağından gelen, eğimölçerlerin, depremölçerlerin ve zemin ile havai gaz algılayıcılarının sağladığı verilere bakarak Perşembe günkü olaydan önce olan değişimleri bulmaya çalışıyorlar. Bunun sebebi ise; Hawaii ve başka herhangi bir yerdeki yeraltı suyu patlamalarını tahmin etmek için kullanabilecek uyarı işaretleri bulmak.

Zeynep Haskırış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir