Azmin Eseri Martin Eden’den 13 Alıntı

Azmin Eseri Martin Eden’den 13 Alıntı

Jack London’ı yarı otobiyografik romanı olan Martin Eden büyük kısmında insanı motive eden ve aynı zamanda dibe batıp çıkaran bir roman. Özetle Martin Eden isimli kaba denizcinin aşkı için göze aldıklarını ve de yaklaşık 3 yıl içinde gerçekleşen büyük kültürel gelişimini anlatıyor. Sizle kitaptan altını çizdiğimiz cümleleri paylaşıyoruz.

1) “Karşısında yaşamaya değer bir şey vardı işte; kazanmak için savaşmaya, mücadele etmeye ve evet uğruna ölmeye. Kitaplar haklıydı. Dünyada böyle kadınlar da vardı.”

2)”Hayatı boyunca sevgi açlığı çekmişti. Sevgiye hasretti. Varoluşunun temel talebiydi sevgi. Ama hiç sevgi görmemiş ve zaman içinde katılaşmıştı. Sevgiye ihtiyaç duyduğunu fark etmemişti bile. Şimdi de bilmiyordu bunu. Sadece sevginin nasıl ifade edildiğiini görmüş, yüreği hoplamış ve ne kadar güzel, yüce ve muhteşem bir şey olduğunu düşünmüştü.”

3)”Halbuki güzelliği içlerinde hisseden insanlardan olsalardı, o parlayan gözlerin ve hararetlenmiş yüzün gencin aşkla ilk tanışmasının belirtisi olduğunu anlayabilirlerdi.”

4)”İnsan denilen yaratığın zihninde yer etmiş olan; kendi renginin inancının ve siyasetinin en doğrusu, en iyisi olduğuna ve dünyanın dört bir yanına dağılmış diğer tüm insanların kendisinden daha talihsiz konumlara sahip olduğuna inanmasını sağlayan o dar görüş Ruth’da da vardı.”

5)”Bilgi bana bir harita odası gibi geliyor. Kütüphaneye her gidişimde bunu düşünür, etkilenirim. Öğretmenlerin rolü, çocuklara harita odasının içinde ne olduğunu sistemli bir biçimde öğretmek. Öğretmen, harita odasındaki rehberdir hepsi o.”

6)”Kısacık bir sürede olsa hayattan uzaklaşmaktan nefret ediyordu; tek tesellisiyse çalar saatinin beş saat sonraya kurulu olmasıydı. Neyse ki sadece beş saat kaybettikten sonra çınlayan saat tarafından bilinçsiz halde yatmaktan kurtarılışının ardından, on dokuz saatlik muhteşem bir gün daha geliyordu.”

7)”Öncelikle ve daima onun aşığıydı. Diğer her şey aşkın yanında ikinci plandaydı.”

8)”Ancak sert olarak tanımlayabileceğim gözlerini gördünüz. Hiç kimse tarafından korunup kollanmamış. Hep kendi başının çaresine bakmış. Kendi başının çaresine bakmış bir kızın gözleri yumuşak ve kibar olmaz mesela.”

9)”Ben uzman değilim diyecekti. Olmaya da çalışmıyorum. Bir insanın ömrünün uzmanlaşmaya  yetmeyeceği kadar çok konu var. Benim genel bilgiyi edinmem lazım.”

10)”Korkarım Martin Eden hiçbir zaman gelir sahibi bir adam olamayacak. Halbuki dünya öyle kurulmuş ki mutluluk için maddiyat gerekiyor…”

11)”Sadece sevdim seni. O kadar çok sevdim ki bırak senin gibi capcanlı bir kadının kalbini, taşı bile eritmeye yeterdi aşkım.”

12)”Eğer bir şeyi sevmediysem sevmedim demektir, o kadar. Şu güneşin altındaki hiçbir sebep sadece türdeşlerim çoğunluk olarak onu beğeniyor ve beğenilmesi gerekiyor diye o beğeniyi benim de taklit etmemi gerektirmez. Hoşlandığım ya da hoşlanmadığım şeylerde modayı takip edecek değilim.”

13)”Yoğun ve umarsız biçimde cahili oldukları çok daha büyük bir şey vardı: hayat.”

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir