Türkiye’nin En Mutlu Şehri: Sinop

Türkiye’nin En Mutlu Şehri: Sinop

Türkiye’nin kuzeyinde 204 binlik nüfusu olan şehrin tarihçesi antik çağ dönemine kadar dayanıyor.Kıyıda bir şehir olmasından dolayı antik çağda ticaret kolonisi olarak kurulduğu biliniyor.İsmi ile ilgili birçok rivayet dolaşıyor.En bilineni ise Irmak Tanrısı Asopos’un su perisi olarak anılan güzeller güzeli kızı Sinope’den geldiği.

Şehrin önemli yerlerinden biri de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca müzeye çevrilen Tarihi Sinop Cezaevi. Yaklaşık 4000 yıl önce yapılmış ve 1999 yılında müzeye çevrilmiş devasa bir hapishane olan ve tam deniz kenarında bulunması sebebiyle kaçmanın pek mümkün olmadığı biryer.İçeriye girdiğiniz andan itibaren tüyleriniz ürperiyor.Koğuşlar,zindan odaları derken bir türlü çıkamadığınız tabir-i caizse labirent gibi bir yer.Birçok önemli isim burda kalmıştır.En çok duyulanı Sabahattin Ali’dir. Edip Akbayram’ın seslendirdiği Aldırma Gönül şarkısının sözlerini yazar burda yazmıştır. “Başın öne eğilmesin/Aldırma gönül, aldırma/Ağladığın duyulmasın,/Aldırma gönül, aldırma/ Dışarda deli dalgalar/Gelip duvarları yalar;/Seni bu sesler oyalar,/Aldırma gönül, aldırma/ Görmesen bile denizi,/Yukarıya çevir gözü:/Deniz gibidir gökyüzü;/Aldırma gönül, aldırma/ Dertlerin kalkınca şaha/Bir sitem yolla Allaha/Görecek günler var daha;/Aldırma gönül, aldırma/Kurşun ata ata biter/Yollar gide gide biter;/Ceza yata yata biter;/Aldırma gönül, aldırma.”

Sadece cezaevi yok tabi ? Gözünüz korkmasın. Onun dışında deniziyle,Karadeniz’in yeşilliği ile sıcacık bir yerdir Sinop.Son zamanlarda Erfelek Tatlıca Şelaleleri ,Hamsilos Tabiat Parkı,Paşa Tabyaları,Boyabat Kalesi,Balatlar Kilisesi ile birçok gezilecek yerleri de mevcut.Bu arada yakın zamana kadar trafik ışığı yoktu şehirde.Evet evet yanlış duymadınız.Yaşağıdımız şehirde sürekli karşımıza çıkan o olmasa trafiğin kilit olduğunu trafik ışıkları şehirde yok.İlk duyduğumuzda bizde çok şaşırmıştık.Sanırım şimdi şehrin dışında devlet hastanesinin önünde bir tane var ?

Yolunuz düşerse ki inşallah düşer tadına bakmadan dönmemeniz gereken birkaç lezzeti tavsiye etmeden yazımızı sonlandıramazdım. Tarafımızca bizzat denenmiş ve yüksek oylarla onaylanmıştır bu arada ? Bölgenin yöresel yemeklerinden olan cevizli mantı ilk başta duyanlarda bir önyargı oluşturuyor.Her ne kadar mantı denilince akıllara Sinop gelmese de cevizli mantının tadına bakıldıktan sonra daha da bu tadı unutamıyorsunuz.Normal bildiğiniz mantıdan tek farkı yoğurtlu değil de ceviz serpiştirilerek servis edilmesi. Ve siz yediğinizde önyargınıza bir kez daha lanet okuyorsunuz. ? Mısır çorbası,nokul,katlama ise mantıdan sonra mutlaka yemeniz gereken diğer lezzetlerdendir.

Her gidenin hayran kaldığı bu sıcacık şehir gittiğiniz andan itibaren sizde bağımlılık yapıyor.Sanki ünvanını size yansıtır gibi mutlu birer insan yapıyor sizi…

Didem Sarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir