Sorumluluk Sahibi Olanların 10 Özelliği

Sorumluluk Sahibi Olanların 10 Özelliği

Etrafımızdaki insanların birbirinden farklı pek çok özelliği vardır. Aceleci, panik, yalancı ya da palavracı diye birçok kelime ile insanları etiketliyoruz. Kimi ise tüm bunların dışında bir kelimeye sahip. Örneğin sorumluluk gibi. Sorumluluk kelimesini bünyesinde barındıran insan sayısı oldukça az olduğundan onlar tanımanız için size 10 özelliğini yazalım dedik.

1. Özgüvenli bireylerdir!

Sorumluluk sahibi olanların en belirgin özelliği kesinlikle özgüvendir. Özgüveni eksik olan kişilerin aksine özgüveni tam olan insanlar için sorumlulukları önemlidir. Sorumsuz ama özgüvenli görünenler var diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İçlerinde kesinlikle işe yaramayacaklarını düşünen bireylerin yattığına emin olun.

2. Cesaretli olmak onların işi!

Cesaretlidirler çünkü sorumluluk alabilirler. Cesaret ve sorumluluk arasında müthiş bir bağ vardır.

3. Özgür!

Evet, yanlış duymadınız! Sorumluluk sahibi insanlara bir bakın? Her biri özgürlüğü doyasıya yaşayabilir.

4. Güvenilir

Etraflarında kime sorsanız bu insanlar için “Güvenilir” diyecektir. Hani her sözü senet gibi olan insanlar vardır ya işte onlar bu insanlardır. İnsanlarda güzel bir intiba bırakırlar.

5. Hızlıdır

Yapabilecekleri her konuda hızlıdırlar. Hızlı karar verir, hızlı seçimler yapar ve hızlı hareket eder. Asla üşengeç değildirler.

6. Hayır demeyi bilirler

Birçok insanın aksine bu insanlar gerçekten “Hayır” demeyi bilirler. Eğer yapamayacağı bir iş ya da durum varsa onlar bunu bilir ve ona göre hareket eder.

7. Zamanı iyi kullanır

Kimi yapacağı 2 iş için gün içinde zaman bulamaz ama onlar için bu durum söz konusu değildir. Zamanı iyi kullanırlar, görevlerini yerlerine getirir ve kendilerine harika zamanlar yaratmayı başarırlar.

8. Sözlerine sadık

Verdikleri her söze sadık olmalarıyla bilinirler. Eğer bir söz vermişse yerine getireceğinden şüpheniz olmasın!

9. Empati

Şaşırmadık değil mi? Onlar boş işler uzmanı olmadıkları için düşünmeyi ve empati kurmayı çok iyi bir şekilde yaparlar.

10. Ve tabi ki başarılıdırlar!

Tüm bunların sonunda söyleyeceğimiz son özellikle tabi ki başarı olacaktır. Belki uzun bir süre savaşacak, yıpranacak ama elbet başarıyı onlar yakalayacaktır. Diğerleri ise sabit bir şekilde hayatlarını sürdürmeye devam etmeye mahkumdurlar.

Kübra Çoban

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir