Platonik Aşık Olmanın 10 Altın Kuralı

Platonik Aşık Olmanın 10 Altın Kuralı

Başlığı görünce “Sevdim, sevilmedim. Seveni sevemedim. Canımdan böyle bezdim amaaan!” ya da “Beni beğeneni ben beğenmem. Benim beğendiğim ise beni beğenmez.” diye mırıldanmaya başladın, değil mi? Üzülme, yalnız değilsin. Yani aslında yalnızsın da en azından yalnız olma konusunda yalnız değilsin canım. Senin, benim, onun gibi platonik bir aşkın pençesinde kıvranan o kadar çok kişi var ki…

 

[WPGP gif_id=”10195″ width=”600″]

 

Ah aşk… Uğruna savaşlar çıkartan, ülke değiştirten, bulutların üstüne çıkaran, gıcık bir görümce ve cadı bir kaynanaya tahammül etmeye zorlayan bir kalp çarpıntısı… Sakin, huzurlu, mutlu giden hayatımıza bir bomba gibi düşünce sudan çıkmış balık misali ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı, ne konuşacağımızı hemen unutuveriyoruz. Sanki bu zamana kadar yaşamamış gibi, anne karnından yeni çıkmış bir çocuk gibi öylece kalakalıyoruz. Ondan önce nasıl nefes alıyorduk? Yahu aldığımız bu nefesi geri veriyor muyduk?

 

[WPGP gif_id=”10197″ width=”600″]

 

Tamam, şimdi sakinleşelim. Derin bir nefes alalım ve arkamıza yaslanalım. Dünyada aşık olan tek kişi biz değiliz, son da olmayacağız. Gönül ister ki sevelim, sevilelim. Aşık olalım, karşılığını kat kat alalım. Ama maalesef bu bazen ne yaparsak yapalım mümkün olmuyor. Kader işte…

Sana yeryüzündeki tek insan oymuş gibi gelen şahsa nasıl aşık olduğunu biliyoruz, bir de bir türlü aşkına karşılık alamadığın kişinin etrafındayken nasıl davrandığını…  Dışarıdan nasıl göründüğünü merak ediyorsan o zaman PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak hazırladığımız yazıyı okumaya devam et. Ama ondan önce tüm gücünle bağır bakalım: YAŞASIN PLATONİK AŞIKLARIN ONURLU MÜCADELESİ! ?

1- Tebrikler! “Yılın En İyi Stalkerı” Ödülü Senin Oldu!

 

[WPGP gif_id=”10193″ width=”600″]

 

Stalkerlık emek gerektiren bir iş. Sen bu işe saatlerini, günlerini, haftalarını verdin. ? Ama tüm bu emeklerin karşılığını her zaman alamazsın. Yeni tanıştığın, aynı ortama ilk defa girdiğin biri hakkında her şeyi bilmek bazen karşı taraf için korkutucu olabiliyor. ? İlk konuşmanızda aşık olduğun kişinin bütün seceresini ortaya dökme. Bırak, biraz gizemli kaldığını sansın. Onun hakkındaki bilgileri onun ağzından almaya çalış. İçinden “Bunu da biliyorum, onu da biliyorum.” de ama bunu sakın sesli söyleme. Korkutup hemen kaçırıverirsin mazallah! ?

2- Yeni Bir ‘Best Friend’in Var Artık!

 

[WPGP gif_id=”10191″ width=”600″]

 

Bir insanı tanımak istiyorsan arkadaşına bak, demişler! Atalarımızın söylediği bu nadide sözden yola çıkarak hemen aşık olduğun kişinin arkadaşlarını gözüne kestirdin. ?️‍♀️ Onunla sohbet ortamları oluşturdun, muhabbeti ilerlettin. Aşık olduğun şahıs hakkında bir sürü şey öğrendin. Gayet güzel, sinsi bir yaklaşım. Ama burada dikkat etmen gereken çok önemli bir husus var. O da SINIRLAR! Sen aşık olduğun kişi hakkında bir şeyler öğreneceksin diye onun arkadaşıyla çok fazla buluşur, konuşursan, samimiyeti ilerletip nerede duracağını bilmezsen işler arap saçına döner ve bir bakarsın aşık olduğun kişi sana yenge/enişte demeye başlamış. ? Aman dikkat!

3- Aşkın Ne Kadar Masraflı Olduğunu Fark Etmeye Başladın.

 

[WPGP gif_id=”10189″ width=”600″]

 

“Kendimi ona göstermem lazım!” diye diye gittiği her yere gidiyorsun, değil mi? ? Fakültesine, çalıştığı yere hatta gittiği spor salonuna bile gidiyorsun. Neden? Çünkü seni görmesi lazım. Ay pardon senin onu görmen lazım! ?

Çok eski bir taktiktir ama bunu kendine yapma. Hem yorucu hem de masraflı. Karşılaştığınız yerde filmlerdeki gibi çapışmayacak ve filmlerdeki gibi aşık olmayacaksınız. Hem zaten artık öyle kitap, defter taşımıyoruz, değil mi? Çarpışınca elinizdeki telefonlar düşebilir! Buyur, bir de bu masraf çıkacak başına! ?

4- Sosyal Medya Hesaplarını Şarkılar, Şiirler Süslüyor.

 

[WPGP gif_id=”10187″ width=”600″]

 

Yeryüzündeki şarkılar, şiirler, hikayeler sadece senin içinde bulunduğun umutsuz aşkın için yazılmadı. Onun için şarkılar paylaşıyorsun, sırf o görsün de senin söylemek istediklerini o şarkı aracılığıyla dinlesin diye. “Bir kadın/adam birini severse…” diye başlayan yazılar profilini süslüyor. ? Ama özür dileyerek söylüyorum ki bunları kimse dinlemiyor, okumuyor. Yani akrabaların dışında demek istedim. Onlar paylaşılan her şeyi dikkate alıp bir de “Benim küçük balkabağım aşık olmuş galiba. Kim o şanslı kişi bakalım? ?” diye yorumlar yapıyor. ? Gerçekten bunu istiyor musun? ?

5- Çevrendeki Herkes Onun İsmini Duymaktan Bıkmış Durumda

 

[WPGP gif_id=”10179″ width=”600″]

 

Sana selam veren borçlu çıkıyor yahu… Arkadaşının kardeşinin sevgilisinin halasını bile seninki hakkında bilgi sahibi yapmışsın. Herkese onu anlatıyor, onu övüyor, fotoğrafını açıp incelen bir sesle “Yaa ama çok tatlı diiiiil mi?”diye soruyorsun. ? Bence bunu yapmamalısın. Herkes senin kadar iyi niyetli olmayabilir. Ya aşık olduğun kişiyi övdükçe, ona dikkat çektikçe ona yeni hayranlar kazandırırsan? ?? Çok tehlikeli bir iş, benden söylemesi… ?

6- Yeni İmza Denemeleri Yapıyorsun.

 

[WPGP gif_id=”10183″ width=”600″]

 

Kızlar, hadi itiraf edin… Birine aşık olduğunuzu fark ettiğiniz ilk an soyisimini hemen isminizin sonuna ekleyip nasıl durduğuna bakıyorsunuz, değil mi? ? Hatta boş gördüğünüz yerlere hemen yeni soyisminizle imza denemeleri yapıyorsunuz. Bunda utanılacak bir şey yok, korkmayın. Hem size bir sır vereyim mi? Erkekler de bunu yapıyor! ?Kendi isimlerinin sonuna tabi ki aşık oldukları kadının soyismini koymuyorlar canım. Onlar da kendi soyisimlerini kızın ismiyle yakıştırıp “Bizim aileye de o isimde biri lazımdı zaten kanka yeaa…” deyiveriyorlar. Şaka gibi ama maalesef ki gerçek! ?

7- Kaynananın Nasıl Biri Olacağına Dair Fazla Kafa Yoruyorsun.

 

[WPGP gif_id=”10181″ width=”600″]

 

Yaşadığımız ülkede ‘kaynana’ kelimesi korkutucu bir şekilde karşımıza çıkıyor maalesef. ? Üstelik bu korkutucu gerçek sadece oğlan anaları için geçerli değil. Son zamanlarda beyler de sevdikleri kadının annelerinden epey çekiyor canım. O yüzden daha belki de daha tanışmadığın, sevdiğini söyleyemediğin, elini tutamadığın kişinin annesini düşünmek kaçınılmaz oluyor.

8- Fazla Soru Soruyorsun!

 

[WPGP gif_id=”10185″ width=”600″]

 

“Fotoğrafımı likeladı. Acaba ne demek istiyor?!”, “Kanka bana bakıyor mu? Ne yapıyor?”, “Yer bildirimi yapmış. Orada ne işi var ki?”,  “Instagramda biriyle fotoğraf paylaşmış. Kim o?”, “Peki bu tweeti kime attı?” …

Ay ben yazarken yoruldum… ? Şimdi derin bir nefes alıp sakin olalım. Bu sorulara asla seni tatmin edecek bir cevap alamayacaksın. İnternet çağında yaşıyoruz. Likelar, tweetler, postlar havada uçuşuyor. Her birinden bir anlam çıkarmaya çalışmak seni yormuyor mu? ?

9- Sırf Onun İlgisini Çekmek İçin Aslında Hiç de Hoşlanmadığın Şeylerle İlgileniyormuş Gibi Yapıyorsun.

 

[WPGP gif_id=”10201″ width=”600″]

 

Instastory/Snap atınca hemen “Ahahaha çok komik.”, “Aaa ben de onu çok severim.”, “Yaa ne kadar çok ortak yanımız varmış.” gibi mesajlar atıyor musun? Keşke atmasan… ☹ Ya da o bir şey paylaşınca hemen aynı konuda bir şey paylaşıp yazmasını bekliyorsun. Tatlım şimdi elini vicdanına koy da söyle… Bu çok umutsuz görünmüyor mu sence de? ?

10- Hayal Kırıklığı Nedir Şimdi Tam Olarak Anlıyorsun.

 

[WPGP gif_id=”10173″ width=”600″]

 

Aşkına karşılık alamamak yeterince büyük bir hayal kırıklığı. Ama işin bir de şöyle bir tarafı var ki evlerden ırak… Peşinden koştun, çabaladın, ter akıttın ve büyük ödüle nihayetinde kavuştun! Tebrik ederiz! ??? Aşkına karşılık almaktan daha güzel bir şey yoktur sanırım. Ama o kadın/adamın düşlediğin biri çıkmadığını görmek… Bunun düşüncesi bile insanı intihara sürüklüyor. ?

Dur, hemen karaları bağlama. Demek istediğim; hayal kurarken abartma. Sosyal medya paylaşımları, arkadaşlarının söyledikleri ya da gözlemlerin… Bunlar o kişiyi tanıman için yeterli değil. Birini ancak onunla beraberken tanıyabilirsin. O yüzden sırf dışını beğendiğin birine hayalindeki kişinin karakterini yükleme.  ?

Zeynep Haskırış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir