Okuduktan Sonra Şaşkınlıktan Ağzını Kapatamayacağınız 22 Bilimsel Gerçek

Okuduktan Sonra Şaşkınlıktan Ağzını Kapatamayacağınız 22 Bilimsel Gerçek

Teknoloji gelişiyor. Bununla birlikte bilimde her gün yeni bir devir başlıyor. Bilimsel gerçeklerin bizi çoğu zaman şaşkına uğrattığı kimi zaman ise korkuttuğu bir gerçek.

 

 

Gelin şimdi hep birlikte PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak derlediğimiz 2016 yılında ispatlanan 22 bilimsel gerçek içeriğimize geçelim.

1- Tembel hayvanlar dışkılarını yaptıkları her seferinde neredeyse ölüyorlar ve bu onlar için oldukça acı verici görünüyor.

2- Güneş Sistemi’nde dokuzuncu bir gezegen olabilir. Ama üzülerek söylüyoruz ki Plüton bu dokuz içerisinde değil.

3- Tanzanya’da 1.5 milyar metre küplük devasa bir değerli helyum gazı sahası var.

4- Dinozorlar her zaman büyük bir gizem ve araştırma konusu olmuştur. 2016 yılından beri kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki… Kimilerine göre kocaman ve korkutucu olan dinozorların yumuşacık kuyruk tüyleri vardı.

 

 

5- Einstein’ın 100 yıldan fazla bir süre önce tahmin ettiği yer çekimi dalgaları gerçek! Araştırmacılar 2016 yılında yaptıkları bir çalışmayla uzay zamanındaki yakalanması oldukça zor bu dalgaları tespit ettiler. Bununla birlikte 3 tane yer çekimi dalgası görmüş olduk.

6- Dünya’nın tek uydusunun Ay olduğunu mu düşünüyordunuz? Araştırmacılar bu yıl bu bilgimizi yerle bir ettiler ve Dünya’nın etrafında dönen ikinci mini bir ayın olduğunu söylediler. İsmi ise; 2016 HO3!

7- Artık gezegenimizin üçte birinden Samanyolu görünmüyor.

8- 2016 yılında Dünya tam tamına Hindistan’ın bütün kara kütlesini kaplamaya yetecek kadar buz kaybetti.

 

 

9- Kabul etmeliyiz ki kargalar bir miktar ürkütücü hayvanlar. Hafızalarının süper olmasının yanı sıra onları korkutucu kılan bir diğer özellik ise kocaman kulakları olması.

10- HIV virüsünden sonra Zika virüsünün de cinsel olarak yayılabildiği ispatlandı. Bu virüs ise bebeklerde mikrosefaliye neden oluyor.

11- Suyun sıvı olduğunu hepimiz biliyorduk. Peki suyun iki tane sıvı hali olduğunu biliyor muydunuz?

12- Bilinen en büyük asal sayı olan 274,207,281– 1 ve 22 milyon rakamlık komik bir uzunluğu var. Bu, ikinci en büyük asal sayıdan 5 milyon rakam daha uzun.

 

 

13- Dünya benzeri bir gezegen bulundu! Alpha Centauri yıldız sisteminde ve bize sadece 4.2 ışık yılı uzaklıkta bir gezegenin varlığını ispat etti. Üstüne bir de bu gezegene ziyaret planlıyorlar.

14- Yapay zeka GO Oyunu’nda insanları yenebiliyor.

15- Zaman yolculuğunu hepimiz merak ediyoruz. Hatta birçoğumuz bunun mümkün olduğunu da düşünüyor. Ancak armut şeklinde bir atom çekirdeği bulundu ve bu zaman yolculuğunu imkansız hale getiriyor.

16- Leonardo da Vinci’nin “Alakasız Karalamalar” ın içinde 500 yıldır saklı olan bir bilgi açığa çıktı. Sürtünme kanunlarını anlatan ilk yazılı kayıt meğer buradaymış.

17- Temiz ve sınırsız bir gücün anahtarı olabilecek yeni bir füzyon makinesi Almanya’da denendi ve çalıştı!

 

 

18- Kuzey Kutbu Londra’ya doğru kayıyor! Bunun sebebi ise; gezegenin su içeriğinin yer değiştirmesi!

19- Kalpsiz yaşamın mümkün olmadığını düşünüyordunuz değil mi? Ama artık vücudunuzda kalp olmadan bir yıldan fazla yaşamanız mümkün!

20- Kalpsiz yaşanır da beyinsiz yaşanmaz mı? Çoğunuz şu an bunun bir espri olduğunu düşündü ya da “Zaten beyinsiz yaşayan çok insan var!” deyip güldünüz bile. Ama bu artık bir gerçek. Beyninizin %90’ı olmadan normal bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

21- Mariana Çukuru Dünya yüzeyindeki en derin nokta. Bilim insanları buradan tuhaf ve metalik sesler geldiğini keşfetti. Bunun ise yeni bir tür balina çağrısı olabileceğini söylüyorlar.

22- Su ayılarının DNA’larını hasardan korumak için dahili bir araç takımları var. Bu takım sayede oldukça dayanıklılar. Su ayıları on yıllar boyunca donarak hayatta kalabilir ve tamamen kuruduktan sonra kendilerini toparlayabilirler. Hatta uzayın şiddetli radyasyonu ile başa bile çıkabilirler.

Zeynep Haskırış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir