Londra’da Gezilecek En Popüler 10 Yer

Londra’da Gezilecek En Popüler 10 Yer

Avrupa ülkelerinin en cazibeli yerlerden biri olan şüphesiz İngilterenin başkenti Londra’dır. Gerek parkları, müzeleri, alışveriş merkezleri, kültürü, sanatı ve bir çok şey bulabileceğiniz en popüler şehirlerden biridir Londra.

10 sayı yetmez tabii ki gezilecek yerler çok. Ama sizlere kendi deneyimlerimle yola çıkarak Londra’da gezilecek 10 popüler yerleri yazacağım.

İlk durak Big Ben

Metro treninden inip yürüyen merdivenlerden yukarıya çıktığınızda 96 metrelik dev şaheser baş döndürücü bir yapıyla karşınıza çıkıveriyor. Big Ben Londra’da Westminster Sarayı’nın yanında ünlü bir saat kulesi olarak anılıyor. Wikipedia’daki kaynaklara göre dünyanın en büyük ikinci dört yüzlü saatidir. 31 Mayıs 1859’da açılmış ve tam 11 katlıdır.

London Eye

Londra’nın göz bebeğidir London Eye. 135 metre yükseklikte Avrupa’da en yüksek dönme dolabıymış. Bir kez dönmesi yarım saati buluyor. Bindiğiniz an hareket etmeye başlıyor ve döndüğünü bile pek anlamıyorsunuz. Havada güzelse eşsiz Londra manzarasının tadına doyum olmuyor, hele bir de yanına çay aldıysanız deymeyin keyfinize. Bir kez döndü mü ikinciye de dönmek istiyor insan.

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı, Birleşik Krallık hükümdarlarının yönetim merkezi ve Londra’daki ikametgahı. Westminster Şehri’nde bulunan saray sık sık devlet işlerinde ve yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında kullanılır. 1703’te açılmış (Wikipedia)

Güneşli güzel bir günde ziyaret ettiğimizde maalesef sadece kapısına kadar gelebildik. İçeriye ziyarete kapalıydı. Kırmızı siyah üniformalı nöbetçilerle uzaktan bakışıp içeride aklımız kalarak bol bol resim çekerek oradan ayrıldık. Şanslı olanlar eğer denk gelirseniz mutlaka sarayın içini de görün derim.

Tower Bridge

Tower Bridge, Birleşik Krallık’ın Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde yer alan iki katlı bir açılır kapanır köprüdür. Yıllar boyunca, İngiliz başkenti nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirmiştir. 30 Haziran 1894 yılında açılmış, uzunluğu ise 801’ (Wikipedia)

Soluk almak için banklara oturduğumuzda elimizde dondurmalarla karşımızda duran Londra köprüsünün açıldığını görmek oldukça keyifliydi. Tabi köprünün başlangıç ve bitiş noktasında ki araçların köprünün kapanışını beklemek zorunda kalmalarına da acımadık değil.

British Museum

British Museum, İngiltere’nin Londra şehrinde Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze. (Wikipedia)

Hava kapalı ve yağmurlu olunca en ideal gezilecek yerlerden biri de müzelerdir. Yine sık sık olduğu gibi yağmurlu bir Londra sabahında düştük müze yollarına. Buradaki müzelerin çoğu ücretsiz ve resim çekmek serbest. Modern yapısıyla yenilenen müzede eski çağlardan kalma eşyalar, kıyafetler,sanat eserleri, takılar, hatta binlerce yıl önceden kalma yiyecekler bile var. Bir bölümde mumya odası bile vardı. Artık hangi çağın zavallı insanlarını mumyaladıysalar odaya yaklaştığımızda burnunuza hafif bir ceset kokusu çarpabilir, doğrusu bizim ilgimizi çekmedi. Fakat yan tarafta Firavun’nun camekanda muhafaza edildiği yere geldiğimizde bir kez daha ibret dolu ölümünü hatırlamadan edemedik.

Bir diğer yerde ise dünyanın bir çok yerinden toplanan hatta doğrusunu söylemek gerekirse çalınan sanat eserleri var. Çinilerimizi, eski Kuranı Kerimlerimiz, ve daha bir çok eserlerimize üzülerek baktık.

Müze gezmeyi sevenler British Museum ilk sıraya eklemeyi ihmal etmeyin derim.

Hyde Park

Hyde Park, Londra’daki Kraliyet Parklarının en büyüğüdür. Bitişiğindeki Kensington bahçeleri’ 150 hektarlık bir alanı kaplar. Kuruluş tarihi: 1637. (Wikipedia)

Londra’nın olmazsa olmazı tabii ki geniş yeşil parklarıyla ünlüdür. En ünlüsü de Hyde Park’dır. Bir nevi dinlenme alanı olan bu parkta yazın bir çok turistin ve yerli halkın renkli görüntüleriyle karşılaşırız.

St. James Park

Kraliyet sarayının hemen karşısında bulunan bu parka hayran kalmıştım. Hyde Park bile beni bu kadar etkilememişti. Şanslıydık ki tam baharın başlangıcıydı ve ağaçlar bildiğiniz pembe bulutlarla doluydu. Parkın ortasından göl geçiyor, ve çeşitli hayvanlar bu gölde yaşıyor. Ortasında küçük bir de köprü bulunuyor.

Trafalgar Square

Trafalgar Meydanı, Londra’nın merkezinde, National Art Gallery’nin ana giriş kapısının baktığı önemli meydan. (vikipedi)

Burası Londra’nın en önemli meydanlarından biridir. Bir çok kişinin uğrak yeri olan bu meydan’da insanlar dinlenip yorgunluklarını atıyor, meydandaki güvercinlere yem atıyorlar.

Oxford Street

Oxford Caddesi Avrupa’nın en büyük ve en yoğun alışveriş caddesidir. Caddedeki mağaza sayısı 548’dir. (vikipedi)

Londra’ya gelen herkes bu caddeden alışveriş yapmadan ülkelerine dönmezler. Bir çok ünlünün de uğrak yeri olan bu cadde de herkes bütçesine uygun her şey bulabilir. Her seferinde bu caddeyi gezdiğimde ayaklarıma kara sular mutlaka iner. Eh uzun bir alışveriş caddesi o kadarda olsun.

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus, Merkez Londra’nın ünlü ve işlek bir kavşağıdır. Trafiğe kapandıktan sonra turistlerin ve sokak müzisyenlerin uğrak yeri haline gelmiştir. (vikipedi)

Bir nevi New York’ta Times Square’nin bol Işıklı Meydan’ının küçük versiyonu.

Eğer Londra’da layığıyla gezmek istiyorsanız, en az bir ay bu şehirde konaklamanızı tavsiye ederim.

Neslihan Yıldırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir