Dünyanın En Pahalı 5 Çayı

Dünyanın En Pahalı 5 Çayı

Bir önceki yazımız da en pahalı kahveleri derlemiştik. Peki günlük hayatımızın olmazsa olmazı,sabah kahvaltılarımızın tacı,yemekten sonra ve sohbetlerin olmazsa olmaz dediğimiz içeceğimiz çayın ücreti de cep yaksa yine de içmeye devam eder miydik? Bu yazımız da derlediğimiz çaylar bir hayli cep yakmakta.

Bizim damak tadımıza biraz uzak olsa da bu çaylar bir hayli rağbet görüyor. Biz de PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak bu pahalı çayları sırasız bir şekilde sizler için derledik.

*Tavşan kanı çaylar alınsın ve yazımızı okumaya başlayalım. ☺

1.Gyokuro Çayı

Bu çayın amino asit seviyesinin yükselmesi için birkaç hafta boyunca güneşte bekletilir. Aromasının biraz farklı olması bu çayı daha cazip kılıyor ve ‘’mücevher çiy’’ anlamına gelmektedir. Bizden duymuş olmayın ancak bu çayın kilosu 600-650 $ a satılıyor.

2.Poo Poo Pu-Erh Çayı

Evet,tamam bu çay diğerlerinden biraz daha farklı olacak. Bu çay belirli dönemlerde yetiştirilen mayalanmış bir çay çeşididir. Çayı ilk gördüğünüz de size kurutulmuş çay izlenimi verecek olsa da aslında bu kurutulmuş yaprak değil bitkinin üzerinde bulunmakta olan böcek dışkılarıdır. Tayvanlı çiftçiler özel emek ve çabayla bu dışkıları toplayıp kullansalar da bizim damak tadımızdan oldukça uzak olduğu tartışılamaz. Bu çayın satış fiyatının 1.000 $ civarında olduğu bilinmektedir.

3.Tieguanyin Çayı

Yaprakları ile kokulu çay severlerinin önceliklerinde olacaktır. Çay aslında siyah ve yeşil çayın karışımıdır. Çayı topladıktan sonra güneşin sıcaklığına emanet edilir ve sonrasında soğutularak parçalanır. Bu çayı özel ve lezzetli kılan ise bu işlemin en az yedi defa tekrarlanmasıdır. Fiyatı ise 3.000 $ civarındadır.

4.Panda Dung Çayı

Tamam,anlamını okuduğunuzda yüz ifadenizde bir değişme bir şaşkınlık olacaktır. Bu çayın adının anlamı ‘’Panda pisliği’’ demektir. Aklınızda bir takım ‘nasıl ya bu çayı içenler var mı’ diye geçiriyorsunuz biliyorum. Panda dışkısı sadece çay ağaçlarını gübrelemekte kullanılır. Satış fiyatı ise oldukça cep yakıyor. Yaklaşık 35.000 $ olduğu söylenmektedir.

5.Da-Hong Pao Çayı

Çin Wuyi Oolong çayının bir türü olan bu çay, Çin’in ulusal değerleri arasındadır. Ülkenin önemli kişileri,onurlu ziyaretçileri için bir hediye olarak sunulmaktadır. Tadı nasıldır, içmeye değer mi ya da ucundan kıyısından bize de nasip olur mu bilinmez ancak kilosu 1.2 Milyon $ !?

*Bu çaylara bu kadar para verir miydiniz? Sanırım ben vermezdim miss gibi tavşan kanı çayımız varken. Tabi denemek isteyen var ise sonrasında düşüncelerini bizimle paylaşabilirler.

Sedalizm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir