Büyük Liderlerin Her Gün Söyledikleri 9 Cümle

Büyük Liderlerin Her Gün Söyledikleri  9 Cümle

Her gün en az bir kişiye bunları söylemeye çalışın ve sonucu izleyin:

1.“Durum bundan İbaret.”

İnsanlar neler olduğuna dair hep merak ederler. Tuhaf olanlar bir şekilde öğrenirler, yada daha kötüsü, boşlukları varsayımlarla doldurabilirler. O zaman öyle bir lider ol ki seni bilen herkes işini sağlama alabilsin. Morallerini bozma, yada kendinin ve takımının iç yüzünü çalıp insanları değersiz hissettirme. Kendini çılgın gibi anımsat ki her şeye dahil olabilsinler. Walmart’ın kurucusu Sam Walton bunları yıllarca yaptı, ve her şey yolunda gitti.

2.“Biz burda bunu yapıyoruz.”

Bir lider liderlik yapmalı. İnsanlar harika öneriler teklif edecektir. Özellikle bu listede yapılan her şeyi söyleyip yapıyorsan. Ama kararlar almak zorunda kalıp onların arkasında durmayı bilmelisin. Ekibin senin onları nereye ve nasıl götürmeye çalıştığını bilmeliler. Ayrıca, kritik sonucu sakın unutma: “hayır” demeyi bilmelisin, özellikle planın hakkında tutarsız hareketler olursa.

3.“Neye ihtiyacınız var?”

İki sebepten dolayı bu çok önemli. Birincisi, insanlar sizin onları kişisel ve profesyonel seviyelerde önemsediğinizi ve başarılı olmalarını istediğinizi bilmeliler. İkincisi, birlikte harika bir plan kurduysanız, her bir kişinin yeteneğini sonuna kadar kullanıp maksimum olan olası derecelerini ölçmelisiniz. Eğer bütün marifetlerini veremiyorlarsa, bunun nedenini öğrenmek zorundasınız.

4.“Bana daha fazla söyle.”

Kendi konuşmanı duymaktan çok güzel cevaplar bulmada ilgili olduğunu insanların bilmesini sağla. Üstü kapalı bir ifadeyle onların kendi görüşlerini paylaşmalarına izin ver. Yada yapmak zorundaysan onları açıkça davet et. Sessiz durmak başkaları için fikir ve içgörüşlerini teklik etmek için davetiye vermek olur.

5.“Değerlerimizi unutmayın.”

Her bir insanın omuzunun üzerinden bakıp verdikleri kararları sizin iş düzeninizi etkilememesi gerek. Fakat onlara geri kalan ekibinin onlarla gurur duyması için seçimler yapmalarını hatırlatmalısınız. Tabii değerlerinizi de hatırlatmanız gerekir ki, paylaşılan değerler açıkça belirtilmiş olsun.

6.“Size güveniyorum.”

Eğer ekibinizdeki insanlara güvenemiyorsanız, o zaman onların ekibinizde yer olmaması gerek. Dürüstlüklerine, kararlarına, itimatlarına ve tutkularına güvenmelisiniz- ve sizin onlara ne kadar güvenmelerini anlamalarını sağlamanız gerekiyor.

7.“Bana güvenebilirsiniz.”

Son noktada ki madalyonun öbür yüzü de gerçek. Eğer ekibin sana güvenmiyorsa, onlarda seni büyük bir onurla takımın liderliğini vermemeleri gerek. Böylece onlara arkalarında olduğunu söyle, sonra da ölümüne çalış ki verdiğin sözleri yerine getirebilirsin.

8.“Daha iyisini yapabiliriz.”

Liderlik yapmanın en zorluğu ve en önemli kısmı ise ekibinin kendi çalışmaları için en yüksek standartlara itmektir. Bu demektir ki başardıklarında onları tebrik edebilesin, fakat ayrıca da potansiyel olarak düşüşe geçtiklerinde fazla da üzerlerine düşmemelisin. Ve ayrıca demek oluyor ki o standartlara karşı sende başarısızlığa uğrayınca bu durumu kabul etmen gerektiğini bilmelisin.

9.“Hadi kutlayalım”

Ödüllü işlerin içinde daha çok iş üretme. Onun yerine, kazandıklarınızı kutlamak için alıştırma yapın, ister büyük olsun ister küçük. Bu, büyük partiler ve bonuslar demek olabilir. Fakat bu insanları büyük işlere çağırıp ve onların hem kişiliklerini hem profesyonelliklerinin dönüm noktasını tebrik edebilesin.

Neslihan Yıldırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir