Beren Saat’in Canlandırdığı Hafızalardan Silinmeyen 5 Karakter

Beren Saat’in Canlandırdığı Hafızalardan Silinmeyen 5 Karakter

Uzun süredir ekranlarda göremediğimiz bu yüzden de fazlasıyla özlediğimiz Beren saat 26 Şubat 1984, Ankara doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan güzel oyuncu eğitimini Başkent Üniversitesi İşletme Bölümünde devam ettirdi.

 

 

Güzel oyuncu üniversite eğitimine devam ederken Türkiye’nin Yıldızları isimli yarışma programına başvurdu. Bu programa katılan Beren Saat, Engin Akyürek‘le finale kaldı ve 2. olarak yarışmayı tamamladı.

Beren Saat’teki ışığı fark eden, onu keşfeden ise Tomris Giritlioğlu oldu. Yarışmayı düzenleyen ekipte bulunun Tomris Giritlioğlu’nun kardeşi, Beren Saat’in yeteneklerinden bahsetti ve Tomris Giritlioğlu Beren Saat’e şöhretin kapılarını sonuna kadar açtı.

Karakterini, duruşunu, güzelliğini ve oyunculuğunu çokça beğendiğimiz ve onu ekranlarda görmeyi fazlasıyla özlediğimiz Beren Saat’in unutulmaz 5 rolünü PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu olarak sizler için hazırladık.

1- Bihter Ziyagil – Aşk-ı Memnu

 

 

4 Eylül 2008’de hayatımıza giren Aşk-ı Memnu kelimenin tam anlamıyla fırtınalar estirdi. Her bir karakteri fenomen olan Aşk-ı Memnu’da Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Nebahat Çehre, Selçuk Yöntem ve Hazal Kaya başrolleri paylaştı. 24 Haziran 2010’da ekranlara veda eden dizi yayınlandığı her dönem adından bahsettirmeyi başaran nadir dizilerden oldu.

Beren Saat’in Bihter Ziyagil karakterini canlandırdığı dizinin konusu ise şöyle:Firdevs Hanım çok hırslı bir kadındır. Kızlarıyla rekabet halindedir. Kocasının ani ölümü bile onu cemiyet hayatından uzaklaştıramamış, her önemli davetin en dikkat çekici yüzü olmaya devam etmiştir. Bihter babasının ölümünden sorumlu tuttuğu annesine kin duymakta ve Firdevs Hanım’ın kızı olarak anılmaktan büyük utanç duymaktadır. Yalnızlığın ve hüznün içinde Adnan Bey’le karşılaştığında onun güvenli elini tutar ve yeni hayatına doğru yürümeye başlar. Öte yandan Firdevs Hanım için de Adnan Bey en cazip eş adayıdır. Onu elde etmeye çalışırken kızı Bihter’le yolları kesişir ve anne kız arasında yıllarca sürecek büyük bir çatışma başlar. Bihter, Adnan Bey’in köşkünde huzuru, güveni, mutluluğu ararken, tutkuyla tanışır. Behlül ve Bihter birbirlerine doğru sürüklenirler. Yasak aşkları bu ailedeki herkesi ayrı ayrı etkileyecektir. Masumiyet, ihanet bulutlarıyla gölgelenir. Tutku ve aşk sadakati esir alır.

Aşk-ı Memnu’nun en sevilen sahnelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

2- Zilan Şahvar Azizoğlu – Aşka Sürgün

 

 

Yapımcılığını Tomris Giritlioğlu‘nun üstlendiği, tam 53 bölüm süren Aşka Sürgün dizisinde Beren Saat ve Mahsun Kırmızıgül başrol oyuncularıydı. Hüseyin Avni Danyal, Aslı Tandoğan, Gürgen Öz, Alper Kul gibi oyuncuların da yer aldığı dizinin konusu ise şöyle: Kökenleri doğuda olup batı kültürü ile yetişmiş bir ailenin kendi ruhunu ve kökenlerini keşif serüvenini anlatan dizi, bir zamanlar düşman olan iki aile arasında sağlanacak barış için zorunlu evlilik yapan iki gencin aşkını anlatıyor.Doğulu bir aileden gelmesine rağmen, bir batılı gibi yetiştirilmiş, tüm hayatı boyunca bu şekilde yaşamış olan Hazar Azizoğlu’nun hayatı kardeşinin öldürülmesiyle değişir. Babaannesinden zaman zaman duyduğu ve uzak bir masalmış gibi dinlediği kan davası bir anda onun tek gerçeği oluvermiştir. Uzun yıllar önce Şahvar Ailesi’yle aralarındaki husumet yüzünden Doğubeyazıt’tan İstanbul’a göçen Karahanlar, tam barış yapmak üzereyken yeniden bir kurban vermişlerdir. Ancak her iki aile de bu savaşın sürmesini istememektedir. Bir anlaşma yapılmasına karar verilir. Hazar’ın üzerine düşen de Azzam Şahvar’ın kızı Zilan’la evlenmektir.

 

3- Kösem Sultan – Muhteşem Yüzyıl: Kösem

 

 

12 Kasım 2015’de yayın hayatına başlayan Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisine Beren Saat 7. bölümde girerek deyim yerindeyse fırtınalar estirmiştir. Ünlüler geçidi olarak anılan dizide;  Anastasia Tsilimpiou, Hülya Avşar, Ekin Koç, Mete Horozoğlu, Aslıhan Gürbüz, Kadir Doğulu, Mehmet Kurtuluş, Berk Cankat, Erkan Kolçak Köstendil, Tülin Özen, Gülcan Arslan, Nadir Sarıbacak ve Esra Dermancıoğlu oynamıştır. Yayınlandığı dönem birçok eleştiriye maruz kalan dizi hakkında bitti mi, bitiyor mu gibi bir sürü haber yapılsa da dizi tam 60 bölüm sürerek 27 Haziran 2017 yılında final yapmıştır.

Beren Saat’in Kösem Sultan‘ı canlandırdığı dizinin konusu ise şöyle: Henüz 14 yaşındayken babasının ani ölümüyle tahta çıkan Sultan Ahmed’in genç omuzlarında koca bir cihan imparatorluğunun yükü durmaktadır. Tahta çıkan genç sultan içeride isyanlar, dışarıda değişen güç dengeleri, sarayın içerisinde çıkar çatışmaları ve tahta göz diken ihtiraslı gözlerle karşı karşıyadır. Tüm bu kara bulutlar arasında Sultan Ahmed’in dünyasını aydınlatan tek şey gördüğü bir tablodaki güzel kızdır. Sultan Ahmed’in bu tablodaki genç kızdan ne kadar etkilendiğini gören Safiye Sultan, tabloda resmedilen kızı dünyanın merkezine, Osmanlı’ya “taht hediyesi” olarak getirir. Ahmed ve Kösem, hem Batı’dan hem Doğu’dan çevrelenen bir dünya devletinin var olma savaşının yüklerini omuzlarında taşıyarak yürüyecekleri bu yolda, aşklarının büyük gücüyle birlikte büyüyecekler.

Beren Saat ilk bölümlerde dizideki performansıyla eleştirilse de, dizi devam ederken başarısına başarı kattığını ispatladı. Özellikle oğlunun ölüm sahnesinde gösterdiği performans yıllarca hafızalardan silinmeyen bir sahne olarak yerini korumaya devam edecek gibi duruyor.

 

4- Fatmagül Ketenci Ilgaz – Fatmagül’ün Suçu Ne?

 

 

80 bölüm süren Fatmagül’ün Suçu Ne dizisinde Fatmagül karakterini Beren Saat canlandırmıştır. Tecavüz sahnesiyle eleştiri yağmuruna tutulan dizi daha sonrasında kadınların sesi haline evrilmiştir. Beren Saat’in oynadığı Fatmagül kendisine yapılan kötülüğün cezasız kalmaması için sesini duyurmaya çalışan ve kendi gibi kadınların da elinden tutmaya çalışan bir genç kızdır. Yayınlandığı dönemde özellikle kadınlar tarafından büyük bir beğeni ile takip edilen dizi, yurt dışı pazarında en çok ilgi gören dizilerden biri…

Engin Akyürek, Buğra Gülsoy, Fırat Çelik, Engin Öztürk, Kaan Taşaner‘in yanı sıra Sumru Yavrucuk, Musa Uzunlar, Murat Daltaban, Esra Dermancıoğlu gibi isimler de bu projede yer almıştır.

Fatmagül’ün Suçu Ne dizisinin konusu ise şöyle: Selim’in, babasının baskısıyla nişanlandığı gece sabaha kadar içen dört arkadaşın yolu nişanlısını denize uğurlamak için evden çıkan Fatmagül’le kesişir. Kuytu kayalıklarda, şakayla başlayan kovalamaca, ömür boyu peşlerinden gelecek bir utancın kaynağı olacaktır. Oğlu ve yeğeninin karıştığı olay ortaya çıkmasın diye kolları sıvayan Reşat Yaşaran, karısının kardeşi Münir’in çabalarıyla, Fatmagül’ün yengesini satın alır. Kerim, Yaşaranların baskılarına ve büyük utancına yenik düşer ve Fatmagül’le evlenmeye mecbur olur.

 

5- Yasemin Gürsoy – Hatırla Sevgili

 

 

Beren Saat, bu dönem dizisinde naif, güzel ve aşık bir kız olan Yasemin’i canlandırmıştır. Hikayenin konusu ve oyunculuklar tam anlamıyla bizi bizden almış, dönemin büyüsüne kapılmamıza neden olmuştur.

Beren Saat, Cansel Elçin ve Okan Yalabık‘la başrolü paylaşmıştır. Bunlar dışında dizide; Belçim Bilgin, Berk Hakman, Engin Şenkan, Lale Mansur, Ayda Aksel, Hüseyin Avni Danyal gibi usta isimler de vardır.

Beren Saat’in oyunculuğu ile bizi bizden aldığı dizinin konusu ise şöyle: Şevket ve Rıza Büyükada’da karşılıklı evlerde oturan iki eski arkadaştır. Ancak politik görüşleri onları birbirinden uzak düşürmüştür. Şevket’in oğlu Ahmet Lozan’daki tahsilini bitirip evine döner. Bu dönüşü ailesinden daha heyecanla bekleyen biri daha vardır. Rıza’nın kızı Yasemin… Genç kız Ahmet’e uzun zamandır platonik bir aşkla bağlıdır. Ada’daki ünlü pastanenin sahibinin oğlu Necdet ise Yasemin’in Ahmet’e olan duygularından habersizdir. Yıllardır onunla ilgili gizli hayaller kurmaktadır. Yasemin büyük sırrını yakın arkadaşı aynı zamanda Necdet’in kardeşi Lale’yle paylaşır. Lale arkadaşının hayal kırıklığına uğrama ihtimalini düşünerek onu uyarır. Ancak Yasemin aşkının gücüne inanmaktadır.

 

Zeynep Haskırış

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir