Avlu: Deniz Demir’in Askerleriyiz!

Avlu: Deniz Demir’in Askerleriyiz!

Geçtiğimiz hafta Deniz’in kızı Ecem, trajik bir şekilde öldürülmüş ve bölüm orada noktalanmıştı. Yeni bölüm (10. Bölüm) bu akşam yayınlandı. Bölüm hakkında detaylı inceleme için buyurun.

Ecem’in ölümü ardından, bittiği noktadan başlayan bölüm yine oldukça heyecanlıydı. Alp’in hiçbir şey olmamış gibi evden çıkıp gitmesi beni şaşırttı. Ben böyle bir karakterin, yaptığından sonra Ecem’in yanında kendisini öldürmesini beklerdim ama senaristlerin başka bir planı var belli ki… Deniz, Azra ve çetesi hiçbir şeyden habersiz avludaki eğlenceye eşlik ederken kötü haber Melis’ten geldi.

Yanına gelmesini rica eden ve Deniz’i yanına çağıran Melis, hiçbir şey söyleyemeyince kötü haberi Özlem verdi. Olaya inanamayan Deniz, evi arayıp Ecem’e ulaşmaya çalıştı ve sonrasında kocasını arayınca Hakan’dan da teyiti aldı. Hala olayın şokundan inanmamayı seçen Deniz, Murat’ın kollarında gerçekle yüzleşti. Bu dakikadan sonra sahne inanılmaz bir ritüele dönüştü. Demet Evgar’ın muhteşem oyunculuğu ile acısını yaşadığı sahne o kadar güzel bir şekilde izleyiciyle buluşmuş ki, söylenecek hiçbir söz performansa bir şey söyletemeyecek nitelikteydi ve bu anları gözler dolmadan izlemek imkansızdı.

O nasıl bir sahneydi öyle?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=fpKHcq5jrKo[/youtube]

Deniz’in revire kaldırılmasıyla, ceza evinde haberin duyulması da bir oldu. Azra’nın Deniz’in yanına gidip, ona bir şeyler anlatmaya başlarken Deniz’in sakinleştiricinin etkisiyle onu Ecem sanması ve ailesi tarafından hiç sevgi görmemiş Azra’ya ”Kızım” demesi oldukça başarılıydı… Kudret’in cephesi de olayı televizyondan izlerken, hiç beklenmeyen bir hareket yaşandı ve Hüseyin ”Bu kadarı fazla değil mi?” diye sordu.  Sezen, Kudret’e ”Sana dokunan yanıyor valla” demesiyle yere kapaklanması da bir oldu. Kudret’in çetesinin çatırdayacağı ve bir şeyler olacağı zaten bir süreden beri belliydi, özellikle Naciye’nin üzerine çok fazla gitmesinin altından bir şeyler çıkacağını düşünüyorum.

Olaylar henüz tazeyken, avluda Kudret’in lokma dağıttığını gören Azra ve çetesi olaya hemen müdahale etti. Azra’nın başından beri hiçbir reaksiyon göstermeden sadece soğukkanlılıkla izlemesinden sonra, gardiyanların elinden kurtulup Kudret’e yumruk çakması tüm izleyicilerin de yüreğine su serpti. Ayrıca sahnedeki diyaloglar da oldukça eğlenceliydi.

-Görüyorsunuz değil mi? Mobbing yapıyor bana mobbing! -Mobbing ne anne ya? ?

Azra, Kudret’in işini bitireceğini çetesine söyledi ve Sezen’e işbirliği yapmak için yaklaştı. Sezen, ilk önce yapamayacağını dile getirse de sonrasında Kudret’in insanları örgütlediğinden bahsetti.

Olayları atlatmakta güçlük çeken Deniz, intihar etmeye çalışınca onu Hasret kurtardı… Ertesi gün cenazeye gidip, kızına veda etmeden hiçbir yere gitmemesi gerektiğini söyleyen Azra’nın sözleriyle bir sonraki gün cenazeye hazırlanan Deniz’e yönetimden izin çıkmayınca tüm cezaevi olaya tepki gösterdi ve büyük bir ayaklanma yaşandı ve Deniz cenazeye gitti. Cenaze sahnesinin parelelinde Azra’nın radyoda konuşması harikaydı ve Deniz’in cenaze sahnesine Neşet Ertaş’ın Dertli Anam şarkısı eşlik etti. Cenaze sahnesinde Deniz’in acısını, Demet Evgar öyle güzel ifade etti ki tüyler diken diken izlettirdi sahneyi.Sevdiğim bir yazar, ismi bende saklı şöyle demişti: ‘Annen öldüğünde sen aslında anneni değil çocukluğunu gömersin’… Şimdi rahmetli oldu o yazar ama eğer yaşasaydı onu bulup, sarılıp, yakasına yapışıp gözlerinin içine bakarak sormak isterdim: Ya çocuk ölürse? Bir anne ölen çocuğunu gömmek zorunda kalırsa o aslında neyi gömer, kendini mi?

Ecem’in kefenine sarılması ve ardından toprağa yatıp tepkisizce Ecem’i hissetmeye çalışması harikaydı… Savcı’nın Kudret’i sorguya çekmesi de bir şey değişmedi ve Kudret’in ağzından hiçbir şey öğrenemeyince onu koğuşuna geri döndürdü. Nursel Köse’nin oyunculuğu ne kadar tiyatral bulsam da, gerçekten çok iyi oynadığını ve çoğu sahnede bana kahkahalar attırdığını söylemeden edemeyeceğim. Sorgu sahnesindeki oyunu da, bu bölümde koğuşa seslendiği sahne de oldukça keyifliydi.

Bölümün sonlarına doğru yaklaşırken, Deniz olayın cinayet olduğunu Hakan’dan öğrendi ve Deniz’in öfkeli bakışları Teoman’ın Boşu Boşuna yorumuyla bölüm sona erdi. Gelecek hafta sezon finaliyle ekranlara gelecek bölümü merakla bekliyorum. Muhtemelen Deniz intikamını alacak ve olaylar iyice karışacak. Sezonun en başarılı işlerinden olan Avlu da bakalım gelecek bölüm neler olacak?

 

emrederler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir