Avlu: Aşk Bitti

Avlu: Aşk Bitti

Star Tv’nin Perşembe akşamları yayınlanan dizisi Avlu‘nun, dün akşam yayınlanan 9. Bölümünü yazdık. Eleştiri yazısını okumak isteyenler buyurun içeriğimize…

Öncelikle, geçen hafta bölüm sonunun harika bittiğini söylemeliyim.. Kudret’in direktifiyle Ecem’i öldürmek için görevlendiren Merve onu tenha bir köşeye çekmiş ve uyuşturucu iğneyle kızı bayıltmıştı. Deniz kötü bir olaydan şüphelenmiş avluda Ecem’i ararken ve Merve’den hesap sorarken, uyuşturucunun etkisiyle kendine gelmeye çalışan Ecem yukarıdan düşerek bölüm sona ermişti. İsterseniz bu müthiş sahneyi bir kez daha hatırlayalım.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6aIvOKR0F38[/youtube]

Yeni bölüm tam da bu noktadan başladı, sedye ile hapishaneden apar topar çıkarılan Ecem yoğun bakıma alındı. Ecem’in bu haline yıkılan Deniz, ayağını demir parmaklıklara sıkıştırarak revire kaldırıldı. Bu arada Demet Evgar’ın çekim esnasında ayak parmağının üzerinden sedye geçtiği ve bu yüzden senaryonun böyle revize edildiği gelen bilgiler arasında. Geçmiş olsun Demet Evgar… 

Ecem yoğun bakımdayken, Deniz’in hali de içler acısıydı. Merve’den şüphelenen Deniz herkesin gözü önünde Merve’yi parmaklıklara sıkıştırıp öldürmek üzereyken gardiyanların araya girmesiyle kendine geldi. Tansiyonun oldukça yüksek olduğu sahne, izleyiciye de seyir zevki yüksek bir an bıraktı.


”Kızıma yaptıklarının hesabını vereceksin”

Kızının ölüm kalım savaşında hiçbir şey yapmadan eli kolu bağlı hapishanede olan Deniz, gitmek için yalvarsa da onun bu isteğine kimse oralı olamadı ta ki avluda kendinden geçene kadar. Sayım esnasında sinir krizi geçiren ve acil durum butonuna basan Deniz, herkesi şaşırttı. Murat ise Melis ikna edince hastanenin yolunu tuttular. Açıkçası bir izleyici olarak Ecem’in hastanede yoğun bakımda hayatını kaybedeceğini düşündüm ama durum öyle gelişmedi. Deniz’in kızının yanına gitmesiyle, Ecem’in de durumu giderek iyi gitmeye başladı ve ertesi gün kendine geldi. Deniz’in mutluluğu ve avludaki ahalinin sevinci görülmeye değerdi.

Bu arada Deniz ve Murat’ın yakınlaşması ve birbirlerine sadakati ilmek ilmek işlenmeye devam ediyor… Murat’ın karısının ölümünden beri uyku uyuyamadığını söylemesi ve Deniz’in omzunda uyuması ve hastaneye giderken arabada konuşmaları güzel sahnelerdi…

Ecem’in uyanışıyla, annesine olayı Merve’nin yaptığını itiraf etmesi bir oldu. Avluda Ecem’in uyanışı duyulunca, Kudret’te boş durmadı tabii ki… Merve’yi arayışa geçen gardiyanlar, tuvalette onu ölü buldu. Bu olayı Kudret’in planladığı ve onu susturmak için yaptığı da izleyiciye sonrasında gösterildi ama olay intihar olarak lanse edildi.

Merve’yi canlandıran Selin Yeninci, kısa ama oldukça etkili bir rol üstlendi ve Merve’nin gerçekçiliğine bizi inandırmayı başardı. Başarılarının devamını diliyoruz ve onu uzun soluklu projelerde görmek istiyoruz.

Ecem’in hastanede babasıyla yüzleşme sahnesi ve babasının her şeyden pişman oluşu, artık alkolü ağzına almayacağını söyleyişi güzel bir sahneydi. Baba ve kızı belki de dizide ilk kez –ve son kez– mutlu gördük, sonrasında ise Alp’in Ecem’i ziyareti gerçekten başarılı yazılmış ve çekilmiş bir sahneydi.

Alp’i canlandıran Denizcan Aktaş başarılı bir performans sergilemeye devam ediyor. Hastane sahnesinde Ecem’in artık beraber olmak istemeyişini söylemesi üzerine çıldırması ve olaylara tepkisi gerçekten başarılıydı. Genç oyuncuyu daha önceden izlediğimiz Hayat Bazen Tatlıdır‘da çok naif bir karakter olarak görmüştük, burada oyuncu rolüne çok çalıştığını ve başarısına başarı kattığını kanıtladı. Önünün çok açık olduğu ve ileride iyi bir projede başrolde göreceğimize inancım tam. Hastane sahnesini izlemek için buyurun:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6FRSSc_1hgE[/youtube]

Dizinin en büyük başarısı kesinlikle çok iyi oyuncuları içinde barındırması. Bu oyunculardan biri de şüphesiz Pehlivan Hasret’i canlandıran Ayça Damgacı… O kadar doğal bir performans sergiliyor ki oyuncu, onun üzerine senaryo da haliyle şekillenmeye devam ediyor.

Gardiyan Hüseyin’in Hasret’e olan zaafını izleyen çoğu kişi eminim biliyordur, bu bölüm bu ikili izleyicinin yüzünü güldürmeyi yine ihmal etmedi. Azra’nın fikriyle Hasret’e papatya getiren Hüseyin, Hasret’i mutlu etti ve radyoda çalan şarkı eşliğinde etrafta bir bayram havası yaşandı. Bu arada dizide seçilen müziklerin çok başarılı olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Bu bölümde de Erdener Koyutürk‘ten Papatya şarkısını dinlemek güzeldi.


”Seni çok seviyorum… Hoşçakal…”

Ve gelelim bölümün son dakikalarına… Ecem’in hastaneden taburcu olup babasıyla eve gelmesi ve her şeyin pozitif gitmesinden bir şeylerin ters gideceği apaçık belliydi zaten. Ecem’in annesiyle konuşması paralel olarak bir cinayetin de temellerinin atışını izletti bize.

Kudret’ten direktif alıp Ecem’i öldürmek için hazırlanan Vecdi’yi Alp durdurdu. ”Onu benden başka kimse öldüremez’‘ deyip evin yolunu tutan Alp, izleyiciye de gergin dakikalar yaşattı. Ecem’in kapıyı açmasıyla, zorla içeriye girip Ecem’i sıkıştıran Alp yastıkla Ecem’i boğup hayatına son verdi ve genç oyuncu Eslem Akar da diziye veda etti.

Bölümün bu dakikaları gerçekten izlenmesi zor anlardı, heyecan ve gerilimin had safhada olduğu bölüm Deniz ve Ecem’in mutlu bir fotoğrafının yer aldığı çerçeveyle sona erdi. Etrafındaki kırık cam parçaları, fotoğrafın yanındaki melek biblosunun yere düşüp kırılması da gösteriyor ki bundan sonra Deniz eskisi gibi masum olmayacak.

Sezon finaline son iki bölüm kalan dizide Deniz’in ne yapacağı ve olaya nasıl bir tepki vereceğini merakla bekliyorum. Bundan sonra her şey farklı olacak, o çok net bir şekilde ortada. Demet Evgar‘ın bir sonraki bölümde performansını da izlemek için sabırsızlanıyorum doğrusu, eminim siz de öyle…

Dizinin tüm bölümlerini PuhuTv’den izleyebilirsiniz. 9. Bölümü izlemek için tıklayın!

 

emrederler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir