8 Öneri ile Yön Duygunuzu Geliştirin

8 Öneri ile Yön Duygunuzu Geliştirin

Bir yere giderken yolunuzu kaybediyor ya da kendinizi başka yerlerde mi buluyorsunuz? Ya da hangi yolu seçeceğinizi hatırlamıyor musunuz? Yön duygunuzun zayıf olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yön duygunuzu geliştirmek için nöropsikoloji uzmanı Catherine Loveday’den 8 öneri var.

1. Rotanızı planlayın

Bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan yol güzergahınızı gösteren haritalara bir göz atın, inceleyin. Aklınızda kalacak belirli noktalar belirleyin. Bu noktalar yolculuk sırasında işinizi kolaylaştıracak.

2. Sakin olun

Endişelenmek fazladan zihinsel yük yaratır ve yön bulma becerisini azaltır bu yüzden sakin kalmaya çalışın. Seyahat öncesi yapacağınız planlama sizi endişeden kurtarabilir.

3. Yoğunlaşın

Tüm dikkatinizi bu işe yoğunlaştırıp çevrenizde gördüklerinize odaklanmalısınız. Çünkü telefonda konuşmak, başka bir şey düşünmek, mesaj atmak yön duygunuzu etkiler.

4. İşaret noktaları bulun

Kendinize belirli işaret noktaları bulup onlara odaklanın ve onları gözden kaçırmamaya çalışın. Bu yüksek bir bina olabilir, bir mağaza ya da park olabilir. Bu noktaya göre yönünüzü belirleyip o bölgenin şemasını kafanızda oluşturabilirsiniz.

5. Arkanıza bakın

İnsanlar önlerinde gördükleri şeye daha çok yoğunlaşır; ama arkalarına bakarak orada ne olduğuna bakanlar yön belirleme konusunda daha iyidirler. Aynı yolu geri dönecekler açısından iyi bir stratejidir.

6. Lokasyonlarla ilgili anılar düşünün

Geri dönüşte yolu hatırlamak için izlenek bir yöntem de belli noktalarla anıları eşleştirmek. Belli noktalarda biriyle yaptığınız konuşmayı ya da dinlediğiniz şarkıyı belleğinize yerleştirmektir. Böylece dönüş yolunu hatırlamak daha kolay olur.

7. Fotoğraf çekin

Bir yolculuğu tekrarlamanız gerekiyorsa ilk gidişinizde önemli yerlerde fotoğraflar çekin ve onları inceleyin. Araştırmalar fotoğrafların videolardan daha etkili olduğunu gösteriyor.

8. Yolculuğunuzu gözünüzde yeniden canlandırın

Bir yolculuk yaptıktan sonra üzerine düşünüp, yaptıklarınızı göz önüne getirin. Bu yolla beyninizde sinir bağlantılarını ve o olayla ilgili hafızanızı güçlendirmiş olursunuz.

Tüm bunlara rağmen hala yolunuzu bulmada sorun yaşıyorsanız ve nereye gittiğiniz hakkında bir fikriniz yoksa teknolojiden yardım alabilirsiniz. Ama navigasyonu ne kadar çok kullanırsak doğal yön duygumuzla ilgili egzersizleri de o kadar az yapmış oluruz.

Kbuse

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir