2000’li Yılların Unutulmaz 30 Dizisi

2000’li Yılların Unutulmaz 30 Dizisi

Her sene kanallarda birçok dizi aynı anda başlıyor ancak bazıları seneler sonra bile izlenen ve hatırlanan diziler arasında yer alıyor. PigmeLaf.com Sosyal İçerik Platformu 2000’li yılların unutulmaz 30 dizisini sizin için seçti.

-Siz de içeriğin sonundaki anketten favori 2 dizinize oylarınızı kullanabilirsiniz. –

30- Asi

2007 ve 2009 yılları arasında Kanal d’de yayınlanan dizinin başrolleri Tuba Büyüküstün ve Murat Yıldırım’dı. Nefret ile başlayan Demir ve Asi aşkı, izleyiciyi ekrana kilitleyen özel aşklardan olmayı başarmıştı.

29- Hatırla Sevgili

Siyasi görüşler nedeniyle birbirinden farklı iki aileye sahip olan Yasemin ve Ahmet’in aşklarını konu alan dizi 2006-2008 yılları arasında Atv kanalının en çok ses getiren dizilerinden bir tanesiydi. Beren Saat, Cansel Elçin ve Okan Yalabık isimleri dizinin başrollerindendi.

28- Karadayı

1970’li yılların kabadayılık hikayesini bizimle buluşturan dizinin başrollerinde Kenan İmirzalıoğlu ve Bergüzar Korel yer alıyordu. Bu iki ünlü ismin yanında ise usta oyuncu Çetin Tekindor ile dizi inanılmaz bir kitle edinmeyi başarmıştı. Kunduracılık mesleği olan bir baba ve oğul hikayesi uzun bir süre seyircinin ekrana kitlendiği dizilerden olmayı başarmıştı.

27- Medcezir

The O.C dizisinin uyarlaması olan dizi başrollerinde Serenay Sarıkaya ve Çağatay Ulusoy gibi isimlerinde yer almasıyla inanılmaz bir başarı elde etti. Dizinin konusu, kadrosu ve kalitesinin yanında karakterlerin giydikleri kıyafetler bile fazlasıyla ilgi görüyordu. Varoş bir mahalleden zengin bir semte gelen ve burdaki yaşama ayak uydurmaya çalışan gencin, zengin bir kızla aşk yaşaması bir anda tüm gidişatı değiştirecektir.

26-  Merhamet

Hande Altaylı’nın Kahperengi adlı romanından Kanal D için uyarlanan dizinin konusu Narin’in hayatıydı. Zekası, azim ve başarma hırsı ile eğitimini bitirdikten sonra hayata atılan genç kadın ve onun ulaşılmaz bir aşkla sevdiği Fırat arasında beklenmeyen bir karşılaşma tüm her şeyi değiştirecektir. Dizinin başrollerinde Özgü Namal, İbrahim Çelikkol, Burçin Terzioğlu ve Yasemin Allen gibi isimler yer alıyor.

Gölgelerin savaşında vatan sevgilerinden kopmayan bir ekip! Yalnız kahramanların 34 50 telsiz koduyla hayatımıza girmesiyle Türk Televizyonlarına farklı bir iş gelmiş oldu. GErçek olaylardan esinlenen dizinin kadrosunda birçok kaliteli oyuncu yer aldı. Televizyonların ise 6 bölümlük ilk dizisi olma özelliğini taşıyor.

24- Fatmagül’ün Suçu Ne?

Fatmagül’ün Selim, Erdoğan ve Vural’ın rüzgarına Kerim ile keşisen yolundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Var gücüyle hayatını devam ettirmeye çalışan Fatmagül neredeyse bir uçurumun kenarındadır. Dizinin başrolünü Beren Saat ve Engin Akyürek paylaşıyordu.

23- Mutlu Ol Yeter

Sıcak bir mahalle dizisi olan Mutlu Ol Yeter’in başrollerini Ali Atay ve Aslı Enver paylaşıyordu. Babasından kalan köfteciyi işleten Can ve bir türlü ulaşamadığı Zeynep arasındaki samimi aşkı izliyoruz.

22- Suskunlar

Yayınlandığı dönem oldukça fazla ses getiren Suskunlar dizisinin başrolünde birçok kaliteli isim yer alıyordu. Masum bir hatanın bedelini ömür boyu susarak ödemek zorunda kalan çocuklar büyüdü ve yolları bir intikam uğruna tekrar birleşti. Yıllarca sustular ancak onlar için artık konuşmanın zamanı gelmişti.

21- Beş Kardeş

Sait, Nazım, Turgut, Orhan ve Aziz eski bir mahallede yaşayan bir aile olmayı her koşulda başaran beş kardeştir. Birbirlerinden bir an olsun ayrı kalmayı düşünemeyen kardeşlerin düşüncesini ve hayatını değiştiren Sait’in evlenmek istediğini söylemesi değiştirecektir.

20- Poyraz Karayel

Ethem Özışık’ın senaryosunu yazdığı buram buram aşk kokan dizinin başrollerini İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu paylaşıyordu. Poyraz’ın karışık hayatı ve Ayşegül’ün mafya olan babasının karmaşası bir araya gelince 3 sezon boyunca adından ve repliklerinden sürekli söz ettiren harika bir iş ortaya çıkmıştı.

19- Ekmek Teknesi

6 tane kızı olan fırıncı bir baba olan Nusret’in başında bir de karısı ve onun kurnaz kardeşi olunca ortaya efsaneler arasına giren samimi bir mahalle dizisi ortaya çıkmıştı.

18- Elveda Rumeli

1900’lü yılların başında sütçü Ramiz ve 5 kızından oluşan bir ailenin penceresinden izlediğimiz zor hayatları, o dönem seyircinin kalbini kazanmayı başaran dizilerdendi. Unutulmayan ve unutulmayacak diziler arasında yer alan bu dizide birçok duygu seyircisine ulaşıyordu. Kadrosunda ise inanılmaz iyi isimler yer alıyordu.

17- Deli Yürek

Durumu çok iyi olmayan Yusuf’un hayatınız izlediğimiz dizi kendi döneminin en efsanelerinden olmayı başaran yapımlar arasında. Kenan İmirzalıoğlu isminin de ilk Deliyürek ile anıldığını düşünürsek oldukça kaliteli bir yapımdı. Müziğinden repliklerine hala hatırlanan nadir dizilerdendir.

16- Asmalı Konak

Amerika’da tanışan Seymen ve Bahar’ın çılgın aşklarını izlerken bir yandan da konağın hayatı ile dönemin en kült dizilerinden olmayı Asmalı Konak başarmıştı.

15- Hayat Bilgisi

Usta oyuncu Perran Kutman’ın bir tarih öğretmeni olduğu dizi sadece gençleri değil tüm kitleyi ekranlara bağlayan dizilerdendi. Afet ve kardeşi Kerem’in hayatı izleyicisini ekrana kitlemeye yetiyordu. Yayınlanan en samimi lise dönemi dizisi denilebilir.

14- Yaprak Dökümü

Türk Edebiyatı için önemli olan Yaprak Dökümü romanundan ekranlara uyarlanan dizi gelmiş geçmiş en büyük aile dramlarından bir tanesiydi. Sürdüğü sezonlar boyunca birinci olmayı ve kendinden söz ettirmeyi her zaman başardı.

13- Muhteşem Yüzyıl

I. Süleyman’ın ve Hürrem’in dönemini tüm ihtişamıyla bizlere gösteren dizi yayınlandığı tüm zamanlar boyunca adından söz ettirmeyi başarmıştı. Halit Ergenç dizinin başrolündeydi ancak dizi adeta bir usta oyuncu geçidi gibiydi.

12- Kardeş Payı

Babalarının boş adamlar olarak gördüğü ve su tesisatçısı olmaları konusunda ısrarcı olduğu Ali ile Metin aslında zannetiği kadar boş adamlar olmadıklarını, birer bilim adamı olduklarını çok sonra herkese kanıtlayacaklardı. Kimsenin ciddiye almadığı icatları belki de gerçekten dünya barışını sağlayabilirdi…

11-  Leyla ile Mecnun

Klasik Leyla ve Mecnun aşkından çok farklılardı. Replikleri, sahneleri, karakterleri ve kadrosu ise Leyla ile Mecnun döneminin en iyi dizisiydi. Aradan kaç yıl geçerse geçsin hatırlanacak nadir dizilerdendir.

10- Fi

Online dizi kavramının ilk adımını Fi dizisi attı desek yalan söylemiş sayılmayız. Azra Kohen’in kitapları olan Fİ-Çi-Pi üçlemesinden esinlenen dizinin kadrosunda kaliteli isimler yer alıyordu. Dizi PuhuTv’nin ilk orjinal yapımı olarak akıllarda kalmayı da başarmıştır.

9- Behzat Ç.

Bir Ankara polisiyesi olarak hayatımıza giren bu dizinin başrolünde usta oyuncu Erdal Beşikçioğlu yer alıyordu. Yayınlanan tüm polisiyelerden farklı bir duruşu olan dizinin kitlesi bugün hala umutla dizinin devamın bekleyecek kadar güçlü bir kitle. Adalet arayışında olan Behzat ve onun ekibinin karmaşık hayatını izlediğimiz dizi de asla unutulmayacaklar arasında yer alıyor.

8- Tatlı Hayat

İhsan ve Sevinç’in tatlı hayatını keyifle izlediğimiz Tatlı Hayat samimi dizilerdendi. Türkan Şoray ve Haluk Bilginer gibi isimleri kadrosunda bulunduran dizi her dönem keyif veren dizilerdendir.

7- İçerde

İki kardeşin yıllar sonra birbirini bulma hikayesini anlatan dizinin başrollerini Aras Bulut İynemli ve Çağatay Ulusoy paylaşıyor. Aynı zamanda dizi The Departed’in bir uyarlamasıdır.

6- Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Yayınlandığı dönem dizideki tüm karakterleri ile özel bir ses getiren dizinin başrollerinde Erkan Petekkaya yer alıyordu. Ali Akarsu ve onun hayatıyla başlayan dizinin seyri değiştikçe izleyici de bu dizinin tutkunu olmuştu.

5- Çemberimde Gül Oya

1970 yılından başlayarak 12 Eylül darbesine kadar süren samimi bir dizi. Birbirine aşık olan ancak görüşleri farklı ailelerden gelen iki gencin birbiriyle olma mücadelesini günümüz ve geçmiş olarak işleyen dizi Türk dizi tarihinde de önemli bir yere sahiptir.

4- İşler Güçler

Birbiriyle çok yakın olan üç arkadaş ve onların oyunculuk mesleğinde yaşadıklarını konu alan çoğu kez güldüren bir dizi…

3- Aşk-ı Memnu

Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi yayınlandığı dönem sadece Türkiye’de değil birçok yabancı ülkede de ses getiren kül dizilerdendir. Bihter’in normal bir şekilde devam eden hayatı evlenmesiyle değişecektir ve en önemlisi bu evlilik sadece onun hayatını değiştirmekle kalmayacaktır.

2- Avrupa Yakası

Kadrosunda Gülse Birsel, Ata Demirer, Gazenfer Özcan, Hümeyra Akbay, Levent Üzümcü, Engin Günaydın gibi isimlerin yer aldığı dizinin televizyon için önemli bir yer vardır.  Dizinin hiçbir karakteri unutulmadığı gibi hala izlenen harika bir iş…

1- Ezel

Sade bir hayat süren Ömer ve aşık olduğu kadın Eyşan… Askerden döndükten sonra evlenmeyi planlayan Ömer’i kötü bir sürpriz beklemektedir. Tüm hayatı değişecek ve bu değişen hayatına dahil olan Ramiz Dayı ise onu bir kez daha farklı bir hayata sürükleyecektir.

ardayaziyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir