Nasıl Öğreniriz: İlk 20 Saat

Nasıl Öğreniriz: İlk 20 Saat

Bildiğiniz gibi yeni bir yeteneği tamamen geliştirmek 10000 saat alıyor. Bu yaşadığımız hayatlar açısından bakacak olursak çok ciddi bir zaman dilimi. Çoğumuz çalışıyor ya da okula gidiyoruz. Bu durumda yeni bir şeyler öğrenmemiz neredeyse imkansız gibi görünüyor. Ancak korkmayın 10000 saat tabiki abartı bir rakam. 10000 saat sadece bir işte gerçek bir profosyonel olmak için gereken süre. Peki size 20 saat yeter desek.

İlk 20 saat önemli!

10000 saati kuralının korkutuculuğuna karşı bir teori geliştiriliyor. Bu teoriye göre en önemli kısım öğrenmenin ilk 20 saatinin önemliliği. Ve dahası bu herhangi bir yetenek için böyle. Dil öğrenmek isterseniz de yemek yapmaya başlamak isterseniz de? Harika değil mi? Öğrenimin büyük kısmını ilk 20 saatte kazanıyorsunuz. Sonrasında öğrenme hızınız azalıyor. Bunu daha iyi görmek isterseniz öğrenme eğrisine bir göz atalım.

Tabiki bu 20 saat içindeki odaklanma ve istek çok önemli.

Öğrenmek için 4 adım

Bu araştırmayı yapanlar ayrıca öğrenmeyi sistematik hale getiren 4 adım ortaya koymuşlar. 1. adım beceriyi analiz etmek. Yani tam olarak ne yapmak istediğimizi net bir şekilde belirlememiz gerekiyor. “İspanyolca öğrenmek istiyorum.” gibi. Sonrasında da o beceriyi inceleyerek küçük parçalara ayırmamız gerekiyor. Böylece öncelikle en önemli kısımlar hakkında alıştırmalar yapmaya başlayabilir ve zamanımızı boşa harcamamış oluruz. 2. adım kendimizi düzeltmeye yetecek kadar öğrenmek. Öğrenmeye çalıştığımız şeyler hakkında kaynak edinmek olayın en önemli kısımlarından birisi. Bu kaynaklar: kitaplar, belgeseller veya kurslar olabilir. Ancak bu kaynaklar beceri öğrenme isteğini savsaklamak için kullanılmamalı. Örneğin: 20 adet grammar kitabı alıp onları bitirdiğimizde harika bir şekilde İngilizce konuşamayız. İngilizce konuşmak istiyorsak o kitaplardan yararlanarak İngilizce konuşma pratiği yapmamız gerekir. Bizim istediğimiz 20 kitaba gömülmek değil. Sadece alıştırma yapacak ve yanlışlarımızı düzeltebilmemizi sağlayacak bilgiyi öğrenmek. 3.adım ise çalışmaya engel olabilecek şeyleri kaldırmak. Kısacası odaklanmanızı bozacak her şeyi kendinizden uzak tutun. 4.adım ise ne olursa olsun 20 saat çalışmayı tamamlamak. Yani ne olursa olsun 20 saat çalışmayı başarmanız gerekiyor.

deligomlegim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir